Jednou vetou

Chcete sa zabaviť netradičným spôsobom? Vydajte sa na niektorý európsky karneval

Medzi najznámejšie karnevaly v Európe patrí určite karneval v Benátkach

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Chceli by ste zájsť na výlet, ktorý vám navodí veselú atmosféru a užiť si trochu zábavy? Inšpirujte sa a vydajte sa na niektorý z európskych karnevalov. Karneval v brazílskom meste Rio de Janeiro pozná určite každý, no aj v Európe ich nájdete niekoľko, ktoré mu môžu pokojne konkurovať. Tu je prehľad tých najznámejších.

Nepozeraj toľko do počítača, pokazíš si oči! Je to naozaj tak?

Slovo karneval pochádza z talianskeho carne levare, čo v preklade znamená odoprieť si mäso. Karneval totiž predstavuje obdobie pred pôstom. Jeho história siaha do starovekého Grécka. Tam sa konali sprievody na počesť boha vína Dionýza.

Ako zatočiť so zlou náladou cez zimu? Tieto aktivity vám spríjemnia chladné zimné dni

Od Grékov túto tradíciu prevzali neskôr Rimania. Hlavnou myšlienkou ich karnevalov bolo, aby si páni a ich sluhovia vymenili role. To malo zabezpečiť práve nosenie masiek, ktoré vyrovnalo sociálne rozdiely rôznych vrstiev obyvateľstva.

VIDEO: Hviezda 90-tych rokov si pochvaľuje mladú manželku. Toto ho naučila!

Temperamentný ako talianska krv

Benátsky karneval sa koná tento rok od 16. februára do 5. marca. Jeho program je dostupný každému návštevníkovi Benátok a nájdete ho po celom meste. Práve benátsky karneval patrí medzi najstaršie vo svete. Súčasťou karnevalu je tzv. let anjela. Vyvolený akrobat sa vznáša na oceľovom lane od zvonice cez Námestie svätého Marka. Uskutočňujú sa tiež rôzne divadelné predstavenia, na javiskách, ale aj priamo na ulici. Na konci karnevalu sa vyberie najlepšia maska.

Stánky s pouličným jedlom sú veľkým lákadlom už aj v našich mestách

Suvenírom z Benátok môže byť aj takáto ručne maľovaná maska. (Zdroj: Pixabay.com)

Výlet do Poľska: Tieto lákadlá čakajú v Krakove

Karneval na Azúrovom pobreží

Rovnaký dátum začiatku nesie aj francúzsky karneval v Nice, ktorý sa koná do 2. marca. Jeho história siaha o niečo ďalej do 11. storočia ako história benátskeho. Pôvodne bol pohanský, no dnes má na ňom dvere otvorený každý. Patrí medzi najväčšie na svete. Každoročne sa na ňom predstaví viac než 1000 hudobníkov, 18 alegorických vozov a pouliční umelci z celého sveta. Vrcholom slávnosti je kvetinová vojna a slávnostný sprievod corso carnavalesque.

Exkluzívne: Markizák Boris Pršo. Je mu dobre a toto najnovšie chystá!

Divočina v Španielsku

Nespútaný a divoký. Tak sa dá charakterizovať španielsky karneval v Sitges neďaleko Barcelony. Koná sa o niečo neskôr, a to od 26. februára do 6. marca. Je kratší, no o nič menej chudobnejší, ako jeho kolegovia v ďalších európskych mestách. Mesto Sitges možno charakterizovať slovným spojením otvorená myseľ. Je to neoficiálne európske hlavné mesto komunity LGBTQI (skratka zahŕňa všetku rodovú a sexuálnu identitu, poz. red.).

Výnimočné knihy, ktoré by ste si za život určite mali prečítať

Aj v Belgicku sa vedia odviazať

Belgický karneval sa začína 3. a vrcholí 5. marca. Koná sa každoročne v meste Binche a predchádza popolcovej strede. Je pomerne novším, keďže jeho história siaha len do 14. storočia, no napriek tomu je súčasťou zoznamu UNESCO. Zaujímavosťou karnevalu sú klauni známi ako Gilles. Klauni majú dôležité poslanie – odháňajú zlých duchov a roznášajú košíky plné pomarančov. Práve toto oranžové ovocie prináša podľa miestnych šťastie.

FOTO: Luxusné módne kúsky na jar a leto. To musíte vidieť

Karnevaly sú hlavne o zábave a farebných maskách. (Zdroj: Pixabay.com)

FILM: 8 februárových noviniek , ktoré sa oplatí v kinách vidieť!

Ak sa vám chce vydať na karneval v lete

V londýnskom Notting Hille si karneval vychutnávajú až na konci augusta. Tento rok to bude 24. až 26. august. Patrí k mladším, jeho história siaha do roku 1964. Jedná sa však o najväčší pouličný festival v Európe a druhý naväčší svetový karneval. Vznikol ako oslava tradícii afro-karibských komunít. Na svoje si tu prídete aj s deťmi. Prvý deň karnevalu je totiž venovaný práve im.

Výlet do Rakúska: Čo si nemôžete nechať ujsť vo Viedni?

Ak sa rozhodnete navštíviť niektoré z miest počas karnevalových slávností, mali by ste mať na pamäti, že budú tieto mestá v období karnevalu ešte plnšie ako inokedy. Ceny hotelov sa v tomto období tiež môžu pohybovať vyššie. Množstvo cestovných kancelárii však ponúka kompletný zájazd, ktorý vám zabezpečí odvoz, ubytovanie aj sprievodcu po meste. Je to len na vašej voľbe a finančných možnostiach.

Páčil sa vám článok? Spojte sa s nami na facebooku a nájdete tam aj iné zaujímavé témy, ktoré stoja za povšimnutie. Ďakujeme za like 🙂 Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Na východe Antarktídy po prvý raz zaznamenali vlnu horúčav