Jednou vetou

Choroby, ktoré nám ničia srdcia a cievy. Takto to môžete zmeniť

Dávajte si väčší pozor na svoje zdravie. Srdce a cievy netreba podceniť

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Obezita, nadváha, cukrovka - tieto choroby nás najviac ničia! Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú kardiovaskulárne ochorenia najčastejšou príčinou smrti na Slovensku. Stoja až za 54% všetkých úmrtí. Rôzne druhy rakoviny ako druhá najčastejšia príčina tvorí až 23% úmrtí. S týmito radami to však môžete zmeniť.

Avokádo je vitamínová bomba. Vedeli ste tieto fakty?

O Slovensku sa často hovorí, že sme krajina s dobrým srdcom. Nuž, v prenesenom slova zmysle to možno platí viac, ako v tom doslovnom. Až 64% Slovákov má nadváhu, 27,4% z nás dokonca trpí obezitou a 8,6% má cukrovku.

Je zdravé byť vegetariánom? Takéto sú fakty!

Všetky tieto zdravotné problémy sú súčasťou veľkého komplexu takzvaných kardiovaskulárnych ochorení, teda ochorení srdca a ciev. Súvisia s nedostatkom fyzickej aktivity, sedavým životným štýlom a nesprávnym stravovaním.

Ktorý olej je pre vaše telo najzdravší? Poradíme, ako si zdravo vybrať

Vstávať a cvičiť

Ruku na srdce, kto z nás aspoň z času na čas nezabudne, že o tento dôležitý orgán sa treba starať, inak nás môže veľmi rýchlo zradiť? Sem-tam burger, mastné zemiakové lupienky, prípadne tony sladkého. Každý má svoju Achillovu pätu.

Hranie počítačových hier môže deťom škodiť, ale prináša aj pozitíva

Mladí aj starí, všetci musia podávať aspoň nejaký fyzický výkon. Foto: Pixabay.com

Dôležité je nezabúdať, že telu sa darí iba vtedy, keď musí podávať fyzický výkon. Naši predkovia dlhé tisícročia žili ako nomádi, cestovali z miesta na miesto, doslova bojovali o holé životy. Atléti dokazujú, že ľudia sú evolučne predurčení na podávanie fenomenálnych výkonov.

Nesprávny pitný režim môže podľa odborníčky spôsobiť bolesť hlavy aj priberanie

Podľa dostupných údajov však až 22,2% všetkých Slovákov leňoší a dostatočne necvičí (v prípade tohto konkrétneho výskumu bolo potrebné splniť aspoň jednu z troch podmienok, napríklad aspoň 30 minút stredne intenzívnej fyzickej aktivity minimálne päťkrát do týždňa).

TOTO MUSÍTE VIDIEŤ: Autá, v ktorých sa naháňal Funes, alebo Bond.

Aký máte tlak? Foto: Pixabay.com

Čo je smutné, v porovnaní s našimi susedmi sme na tom stále lepšie. V Čechách je počet fyzicky neaktívnych ľudí až 25%, v Maďarsku 26%, v Poľsku 27,6% a v Rakúsku dokonca kritických 34,8%.

Na strave záleží

Existujú jedlá, ktoré srdce zbytočne zaťažujú, ale našťastie aj také, ktoré mu naopak prospievajú. Mnohé z nich sú dokonca (našťastie) veľmi chutné, takže vaše chuťové poháriky určite nebudú trpieť na úkor vašich ciev.

Klimatológ hodnotí leto 2018 a prebiehajúce zmeny klímy

Tak napríklad ryby. Obsahujú vysoké množstvá omega-3 mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre srdcovocievny systém. Poobzerajte sa napríklad po lososoch, tuniakoch, či makrelách.

Slováci plytvajú jedlom. Koľko kilogramov sa vyhodí ročne?

Aj zdravé jedlo vie byť chutné. Foto: Pixabay.com

Ak hľadáte zdravý snack, skúste oriešky (napríklad mandle), prípadne bobuľovité ovocie – jahody, čučoriedky, alebo brusnice. Do jedálnička skúste napratať ľanové semiačka, ovos, červenú fazuľu, špenát, rajčiny, brokolicu a rôzne druhy ovocia, napríklad pomaranče, či výnimočne zdravú papáju.

Pohodový romantický večer bez problémov doplňte pohárom červeného vína. Vzhľadom na vysoký obsah antioxidantov sa vám vaše srdce poďakuje.

Najlepšie filmové tipy na SEPTEMBER 2018

Nalejme si čistého vína. Foto: Pixabay.com

Vďaka programu EÚ budú žiaci v školách opäť dostávať mlieko, ovocie a zeleninu

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte