Jednou vetou

Chýba Vám sparring partner k behu? Vybehajte to s Matejom Tóthom

Matej Tóth

Foto: TASR

Olympijský víťaz Matej Tóth sa rozhodol vyburcovať Slovákov k pohybu. Rozbehnutím projektu „Vybehaj to s Matejom“ chce zabojovať proti nezdravému životnému štýlu a čoraz väčšej obezite.

„Vieme, že sú problémy s obezitou, so sedavými zamestnaniami a to je preto, že chýba pohyb. Snažím sa využiť svoj úspech a popularitu na to, aby sme priniesli aj niečo vznešenejšie na Slovensko,“ povedal Tóth. Ako uviedol na štvrtkovom brífingu v Bratislave, kde celý projekt predstavil, práve cez kampaň „Vybehaj to s Matejom“ môže pomôcť celej generácii ľudí, aby sa cítili lepšie a zdravšie.

Táto partička sa chystá na Slovensko, tešíte sa?

Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) je každý šiesty dospelý Slovák obézny. Za posledné roky sa takmer zdvojnásobil aj počet detí a tínedžerov s rovnakým problémom. „Najmä mladí ľudia sú fyzicky pasívni a deti konzumujú veľa cukru. Neteší ma to, sám svoje deti vediem k športu a zdravej strave,“ prezradil Tóth.

Beh pri vhodnej úprave stravy môže podľa primára kliniky telovýchovného lekárstva Univerzitnej nemocnice v Bratislave Pavla Maloviča prispieť aj ku zníženiu telesnej hmotnosti. „Behanie zrýchľuje metabolizmus a posilňuje kardiovaskulárny systém. Časom človek schudne, spevní telo a okrem fyzickej stránky posilní aj psychiku,“ vysvetlil Malovič. Ľudom so sedavým zamestnaním však odporúča začať trénovať pomaly a nesnažiť sa zabehnúť polmaratón za prvý týždeň.

Problémov s extrémnou obezitou na Slovensku pribúda

Vďaka Tóthovmu projektu v spolupráci so Slovenskou sporiteľnou môže mať každý Slovák za osobného trénera olympijského víťaza a majstra sveta. Prostredníctvom Messenger Trénera, umelej inteligencie, bude atlét komunikovať s ľuďmi, aby sa hýbali aj v čase, keď sa im nechce alebo sa im nedarí. „Na určitý čas sa mením na takého poradcu, trénera. V online priestore sa budem snažiť ľudom radiť, kedy športovať a ako športovať,“ spresnil Tóth. Taktiež doplnil, že na začiatok pritom nikto nemusí potiť krv, veď zabehnúť aj jeden kilometer je viac ako nula.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte