Cigánsky bašavel pozýva na nábrežie Dunaja prežiť posledný prázdninový víkend

Deviaty ročník festivalu rómskej kultúry Cigánsky bašavel sa bude konať na bratislavskom námestí Eurovea v sobotu 26. augusta počas celého popoludnia. Oslava autentickej rómskej hudby a tanca pokračuje v sne o búraní predsudkov.

Bašavel ponúka program pre celú rodinu od klasiky, cez rap, tradičnú rómsku hudbu, ukážky cirkusového umenia aj ochutnávku rómskych špecialít. Na námestí Eurovea pri Dunaji predvedú od 15.00 h nadšení mladí ľudia, čo sa za 12 rokov v Divých makoch naučili. Festival vznikol v roku 2009 s cieľom vytvoriť pódium pre vynikajúcich rómskych umelcov, dať im príležitosť ukázať svetu svoje temperamentné umenie.

„Cigánsky bašavel je rodinný festival, kde sa zabaví aj dieťa aj rodič. Pre mňa je náš festival symbolom skvelej nálady a uvoľnenej atmosféry, nabije vás pozitívnou energiou, ktorá prúdi z účinkujúcich aj hostí,“ hovorí Naďa Uherová, ktorá má na starosti réžiu a dramaturgiu celého podujatia.

Miesto, kde sa stretávajú ľudia, ktorí majú radi pestrofarebnosť

Cigánsky bašavel je miesto, kde sa stretávajú ľudia, ktorí majú radi pestrofarebnosť života a vedia, že spoločné zážitky zbližujú a pomáhajú spoznávať ľudí a zvyky, ktoré by inak nemali ako spoznať. Tento rok bude festival moderovať známy tanečník a choreograf Ladislav Cmorej, ktorý sa venuje tanečným workshopom.

„Hlavnými hviezdami budú naše Divé maky, úžasní mladí ľudia, ktorých podporujeme v rozvoji ich hudobného, tanečného, divadelného či iného talentu. Ich energia a radosť sú dôvody, prečo každoročne organizujeme takýto náročný festival. Dávame im priestor, ktorý by inak zrejme nedostali. Je nesmierne dôležité, že vystupujú na profesionálnej úrovni a získavajú obdiv publika, pretože táto spätná väzba im zvyšuje sebavedomie, ktoré nutne potrebujú, aby víťazili nad nepriazňou osudu,“ hovorí správkyňa organizácie Divé maky Barbora Kohútiková.

Galaprogram detí z Divých makov a ich hostí, tentoraz to bude tanečná skupina Credance a ohňová šou, opäť pripravila huslistka a primáška Barbora Botošová. Večer uzavrie Letné kino s premietaním rómskeho filmu.

Sprievodný program Cigánskeho bašavelu je aj tento rok bohatý a vhodný pre celú rodinu. Uvidíme Cirkus Kus, ukážky cirkusantského umenia, v Živej knižnici Janette Motlová a deti z Divých makov vyrozprávajú svoje životné príbehy, ktoré sú mnohokrát nesmierne ťažké a emocionálne. Bude tu aj Detský kútik s animátormi, výtvarný workshop, maľovanie na tvár, predaj handmade výrobkov, ochutnávka rómskych špecialít. 

Môže vás zaujímať

Dosť bolo jedenia a leňošenia. Cvičenie ako novoročné predsavzatie funguje takto