Jednou vetou

ČR chce zapísať banskú oblasť v Krušných horách do Zoznamu dedičstva UNESCO

Zápis oblasti do UNESCO by významne pomohol cestovnému ruchu v tomto regióne

zdroj: TASR

Banský región v Krušných horách je nominovaný na zápis do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Český Montanregión Krušnohorie je cezhraničný s nemeckým Saskom, s ktorým majú dlhodobo spoločný záujem o tento zápis.

„Je to cezhraničná oblasť známa banskou činnosťou. Obsahuje množstvo šachiet a stavieb, banská tradícia ma v nej veľký význam. Návrh bol podaný a je pred fázou schvaľovania. Potrebné predchádzajúce rôzne náležitosti boli splnené a schválené ministerstvom kultúry,“ uviedla pre TASR Ellen Herzogová z oddelenia cestovného ruchu Krajského úradu Ústeckého kraja.

Zároveň dodala, že zápis do UNESCO by prospel aj turistickému ruchu v tomto regióne so Západom, ktorý v období socializmu nebol preferovaný štátnymi inštitúciami.

Žiadosť o zápis sa týka 22 lokalít, z nich päť sa nachádza na českej strane

Montanregion Krušnohorie tvoria banské krajiny Jáchymov, Krupka, Mědník, Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná a Rudá věž smrti. Lokality boli vybrané podľa dôležitosti a dĺžky ťažby i spracovania nerastných surovín (striebro, cín, olovo, železo, kobalt, bizmut, nikel, volfrám, čierne uhlie, urán) od 12. do 20. storočia.

Vývoj baníckych a hutníckych metód za viac ako osem storočí výrazne ovplyvnil celý geografický priestor aj kultúrny rozvoj regiónu. Ťažba a spracovanie surovín spôsobili vznik množstva banských, priemyselných a architektonických pamiatok, ale aj nehmotné špecifické kultúrne hodnoty. Potvrdzuje to nominačná dokumentácia, ktorá v troch zväzkoch obsahuje 782 strán.

Predkladatelia – za českú stranu ministerstvo kultúry, za nemeckú ministerstvo vnútra – dúfajú, že o ich žiadosti bude rozhodovať 43. zasadnutie Výboru svetového dedičstva v lete 2019.

Môže vás zaujímať

FOTO: Fotka pre fanynku? Superstárista Cmorík nemal na tomto mieste žiaden problém