Cyklus Music & Film uvedie posledný koncert heavy-metalovej kapely Black Sabbath

Vo filme odznie celkovo 20 skladieb, ktoré dopĺňajú pohľady do zákulisia, a tiež rozhovory, v ktorých skupina spomína na desaťročia spoločného pôsobenia

foto: FB

Jedna z najväčších heavy-metalových kapiel Black Sabbath vlani definitívne ukončila kariéru. S fanúšikmi sa rozlúčila posledným vystúpením v Birminghame, v mieste svojho začiatku. Film Black Sabbath: The End of the End (2017), ktorý vznikol počas tohto koncertu, uvedie v utorok 13. marca v cykle Music & Film bratislavské Kino Lumiére.

Svoje takmer polstoročné pôsobenie na hudobnej scéne zakončili Black Sabbath vo veľkom štýle. Počas rozlúčkového turné The End Tour, ktoré trvalo od januára 2016 do februára 2017, navštívili 81 miest vrátane Budapešti, Prahy, Viedne či Krakova a videlo ho viac ako milión divákov.

Film Black Sabbath: The End of the End vznikol počas ich úplne posledného koncertu na turné 4. februára 2017 v šestnásť tisícovej Genting Arene v meste Birmingham, v ktorom skupina svoju kariéru začínala.

Počas vystúpenia zazneli najslávnejšie hity

„Nechýbali songy ako Iron Man, Paranoid, Black Sabbath alebo War Pigs v takmer pôvodnej zostave so spevákom Ozzym Osbournom, gitaristom Tonym Iommim a basgitaristom Geezerom Butlerom,“ priblížil dramaturg cyklu Music & Film Miro Ulman.

„Zo zakladajúcej štvorice chýbal len bubeník Bill Ward, ktorého kapela pozývala aspoň na záverečné vystúpenie v Birminghame, ale ponuku odmietol. Nahradil ho Tommy Clufetos. Piatym koncertným členom bol hráč na klávesy a gitarista Adam Wakeman, syn slávneho hráča na klávesové nástroje Ricka Wakemana, ktoré sme videli v cykle Music & Film s kapelou Yes.“

Vo filme odznie celkovo 20 skladieb, ktoré dopĺňajú pohľady do zákulisia, a tiež rozhovory

V tých skupina spomína na desaťročia spoločného pôsobenia, no vyjadruje sa aj k celospoločenským témam. Podľa Ulmana jej členovia vyvracajú mylné predstavy, že propagovali alebo praktizovali démonické náboženstvo a poukazujú na to, že ich piesne sa zaoberali dodnes naliehavými otázkami doby, akými sú vojna alebo drogová závislosť.

Vo filme nazrieme i do nahrávacieho štúdia, kedy kapela v jedinečnom prevedení zahrala päť piesní, ktoré neodzneli počas turné. Toto stretnutie bolo zároveň i akousi ich súkromnou rozlúčkou.

Film Black Sabbath: The End of the End režíroval Dick Carruthers, ktorého snímka Led Zeppelin: Celebration Day (2012) je najúspešnejším titulom v päťročnej histórii cyklu. Spolupracoval aj so skupinou Rolling Stones a Paulom McCartneym, ale i s White Stripes a Portishead. Začiatok projekcie je o 20.30 h.

Môže vás zaujímať

Vo veku 98 rokov zomrela legendárna baletka Alicia Alonsová