Danny DeVito dostal na festivale San Sebastián cenu za celoživotné dielo

Americký herec Danny DeVito

foto: TASR/AP

Americký herec Danny DeVito si v sobotu na Medzinárodnom filmovom festivale v španielskom San Sebastiáne prezval cenu za celoživotné dielo. Informovala o tom agentúra AP.

Vedenie festivalu vyzdvihlo „všestrannú“ kariéru 73-ročného DeVita v oblasti filmu, televízie a divadla, ktorá trvá už takmer päť desaťročí. Počas tohto obdobia herec spolupracoval s viacerými poprednými režisérmi ako Tim Burton, Francis Ford Coppola, Miloš Forman či Ivan Reitman.

Hviezdu TV šou ani nespoznáte. Lujza má talent na maskovanie

DeVito na festivale prezentuje film Piadinôžka, animovanú dobrodružnú komédiu, v ktorej nahovoril snežného muža. Držiteľ cien Zlatý glóbus a Emmy je súčasne režisérom i filmovým producentom. Momentálne účinkuje v úspešnom sitkome It’s Always Sunny in Philadelphia.

Cenu Premio Donostia odovzdávajú na festivale v San Sebastiáne od roku 1986 „veľkým osobnostiam filmu ako poctu ich práci a kariére“. Tento rok sa ich laureármi stanú aj britská herečka Judi Denchová a japonský filmár Hirokazu Kore’eda.

Medzi držiteľov tohto ocenenia patria Gregory Peck, Robert De Niro, Susan Sarandonová alebo Meryl Streepová.
V poradí 66. ročník Medzinárodného filmového festivalu v San Sebastiáne, najstaršieho a najprestížnejšieho podujatia svojho druhu v španielsky hovoriacom svete, sa koná v dňoch 21.-29. septembra.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Superstar Mašková nahrala Žár, prvý singel v češtine