Jednou vetou

Definitívny liek na akné? Vedci prišli so sľubným objavom

Akné je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré spočíva v upchatí mazových žliaz

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Takmer 90% ľudí sa počas svojho života stretne s nepríjemným kožným problémom s názvom akné. Najmä u tínedžerov, ktorí sú veľmi citliví na svoj zovňajšok, to môže viesť k spoločenskej izolácii a v ťažších prípadoch aj k psychologickej ujme. Vedci však sľubujú, že sú blízko k objaveniu lieku, ktorý by pred ním definitívne chránil.

Knihy nestrácajú na popularite! Títo autori a žánre stále letia

Akné zväčša považujeme za bežnú súčasť dospievania. Veľa z nás s ním má osobnú skúsenosť. Ide o chronické zápalové ochorenie kože, ktoré spočíva v upchatí mazových žliaz. Hromadenie mazu poskytne bezpečné útočisko baktériám, čo vedie k vzniku zápalu.

Načo je nám prezident a aké sú jeho skutočné kompetencie

V niektorých prípadoch však akné pretrváva do dospelosti, prípadne prebieha pod výnimočne ťažkým obrazom. Vtedy sa obraciame na lekárov – dermatológov.

Minerálky, či voda z vodovodu? Takéto majú benefity a riziká!

Akné je problém, s ktorým sa bojuje veľmi ťažko. Foto: Pixabay.com

Dnešné metódy

Z dostupných liečiv používame napríklad retionoidy s miestnym účinkom vo forme krémov. Vplývajú na kožné bunky a pomáhajú otvoriť uzavreté mazové žľazy. Zároveň účinkujú na novotvorbu kapilár a zlepšujú tak lokálne prekrvenie. Vo forme mastí používame aj niektoré antibiotické a antimikrobiálne pôsobiace liečivá.

Chcete začať cvičiť a vyhnúť sa jojo efektu? S týmito radami to pôjde ľahšie!

V ťažších prípadoch lekári predpisujú antibiotické, či hormonálne prípravky s celkovým účinkom. Tie si so sebou samozrejme nesú rôzne nežiadúce účinky a obmedzenia, s ktorými pacient musí počítať.

Hudba budúcnosti?

Vedci však pracujú na prelomovom objave. Problém akné, s ktorým sa pasujú doslova stovky miliónov ľudí, chcú vyriešiť vakcínou. Žiadne masti, antibiotiká, nič také. Vakcína má potlačiť imunitnú odpoveď organizmu na toxíny produkované baktériami v koži. Prvé pokusy na myšiach a ľudských tkanivách boli sľubné.

Prešlo 80 rokov od čierneho dňa, kedy sa Slováci nevzopreli Hitlerovi

Čistenie pokožky je základ. Foto: Pixabay.com

Netreba však zabúdať, že baktérie, proti ktorým by bola vakcína zameraná, sú len jednou z príčin vzniku akné. Na genetiku, hormóny a dlhodobé užívanie niektorých liekov padá ďalší diel zodpovednosti.

Nielen žiadúce účinky

Niektorí odborníci zároveň varujú, že baktéria Propionibacterium acnes má okrem podielu na vzniku kožných problémov v ľudskom organizme aj pozitívne funkcie. Vakcína, ktorá by ju oslabovala, môže narušiť zdravé fungovanie kože. To znamená, že podobne ako ostatné liečivá aj táto moderná liečba bude mať určitý súbor nežiadúcich účinkov.

FOTO: Zmizlo vám jedlo na tanieri? Možno to bol tento lietajúci hladoš

Bude na akné stačiť jedna injekcia? Foto: Pixabay.com

Nuž, vzhľadom na to, že lekári a vedci už dlho neprišli so žiadnym prelomovým riešením na liečenie akné a všetky doterajšie postupy majú nepochybné riziká, mnohí ľudia sa na spomínanú vakcínu pozerajú s nemalou dávkou nádeje. Zostáva len dúfať, že výskum prinesie svoje ovocie a pomôže ľuďom, pre ktorých je boj s vyrážkami každodenným krížom.

Avokádo je vitamínová bomba. Vedeli ste tieto fakty?

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte