Jednou vetou

Deň kvetov je dňom biodiverzity! Týmto piatim unikátnym rastlinám hrozí vyhynutie

Biodiverzita, rôznorodosť rastlinných a živočíšnych druhov na našej planéte bude jednou z tragických obetí klimatických zmien

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock, Youtube

Príroda na našej planéte nás nikdy neprestane prekvapovať svojou krásou. Rôznorodosť, farebnosť a kreatívnosť Matky Zeme oslavujeme napríklad aj Dňom kvetov. Nezabúdajme však, že nič netrvá večne a príroda, o ktorú sa nielenže nestaráme, ale ktorú aj aktívne ničíme, môže zahynúť.

Dalajláma pochválil klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú

Deň kvetov je výnimočnou príležitosťou obdivovať krásy našej Zeme. Kvety boli a sú dôležitou súčasťou našich kultúr. Sprevádzajú nás tými najkrajšími aj najsmutnejšími životnými udalosťami. Nezabúdajme však, že aj ony, podobne ako iné rastliny a živočíšne druhy, sú ohrozené následkami klimatických zmien.

Thunbergová a Schwarzenegger vyzývajú na boj proti klimatickej zmene

„Zdravie ekosystémov, na ktorých závisí náš druh ako aj ostatné druhy, upadá rýchlejšie než kedykoľvek predtým. Postupne ničíme základy ekonomík, živobytí, potravinovej bezpečnosti, zdravia a kvality života na celom svete,“ upozornil Robert Watson, člen rady Medzivládneho panelu OSN pre biodiverzitu a ekosystémové služby.

Írsko vyhlásilo ako druhá krajina na svete stav klimatickej núdze

Mladá švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová. | foto: TASR/AP

„Ako to všetko vyriešime?“ hovorí Greta Thunbergová, mladá švédska aktivistka. „Pýtate sa to nás, detí, ktoré štrajkujú v mene klímy. A my odpovedáme ‘nikto to nevie naisto, ale musíme prespať spaľovať fosílne palivá a obnoviť prírodu a ďalšie veci, ktoré možno ešte nemáme úplne vymyslené…‘ Musíme sa voči tejto kríze správať ako k naozajstnej kríze a aj keď nemáme všetky odpovede, musíme začať konať, hneď.“

Víťazom v simulovaných voľbách stredoškolákov do EP by sa stali Zelení

Biodiverzita, rôznorodosť rastlinných a živočíšnych druhov na našej planéte bude jednou z tragických obetí klimatických zmien – ak sa nám ich nepodarí včas zastaviť. Vedci už dnes pozorujú následky globálnej katastrofy na tých najcitlivejších druhoch. V spojení s odlesňovaním, rozširovaním priemyselných oblastí a ľudskými zásahmi si zarábame na poriadny problém. Týmto piatim kvetom hrozí vyhynutie.

Oslávte Deň Zeme! 10 spôsobov, ako už dnes pomôžete prírode

Zem je len jedna. | Foto: Pixabay.com

Mucholapka podivná

Suchozemská mäsožravá rastlina, ktorá loví hmyz prudkým pohybom pasce, možno čoskoro prestane existovať. Rúbanie lesov a klimatické zmeny ju môžu pripraviť o prirodzené životné prostredie.

Mucholapka. | foto: commons.wikimedia.org

Sarracenia oreophila

Menej známa mäsožravá sesternica Mucholapky je takisto v ohrození.

Ambasádorkou životného prostredia 2019 sa stala Čaputová

Sarracenia. | foto: commons.wikimedia.org

Raflézia

Naozaj neprehliadnuteľné raflézie z rôznych dôvodov, medzi ktoré znova patrí aj deštrukcia ich prirodzeného prostredia, možno čaká vyhynutie. Tieto masívne kvety môžu dosahovať v priemere vyše jedného metra.

Raflézia. | foto: commons.wikimedia.org

Hieracium snowdoniense

Tento vzácny kvet bol už v minulosti považovaný za vyhynutý. Dones však prežíva niekoľko posledných exemplárov v Snowdonii, oblasti na severe Walesu.

Väčšina mladých podľa prieskumu robí kroky na ochranu životného prostredia

Hieracium. | foto: commons.wikimedia.org

Amorphophallus titanum

Vo voľnej prírode sa vyskytuje len na Sumatre. Trvá sedem až desať rokov kým vykvitne, dorastie však do závratnej výšky okolo troch metrov. Kvôli svojmu typickému hnilobnému zápachu je zaraďovaná medzi takzvané mŕtvolné kvety.

Titán. | foto: commons.wikimedia.org

Prvé letné novinky prichádzajú do Cinema City! Deväť filmov, ktoré musíte vidieť

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte