Jednou vetou

Deň, keď Pompeje ľahli popolom. Vykopávky odkryli ich tajomstvá

Len málokto tušil, že hora, na ktorej úpätí žijú, je v skutočnosti driemajúcim monštrom.

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Svet explodoval. Zanikol v ohni a magme, zahalený prachom. Možno len dunenie zeme a otrasy prezradili, že sa Vezuv prebúdza. Potom začali z nebies padať kamene a tí, ktorí nestihli utiecť, zhoreli.

Najväčšie banícke nešťastie v dejinách. Prešlo 10 rokov od výbuchu v Handlovej

Viac ako šestnásť tisíc ľudí zahynulo v antickom meste Pompeje a v ďalších štyroch osadách, keď spiaci vulkán Vezuv nečakane explodoval 24. augusta 79 n.l. Prešlo len sedemnásť rokov od krutého zemetrasenia, ktoré premenilo domovy Pompejčanov na ruiny. V nádeji, že podobná katastrofa sa nebude opakovať, opätovne vystavali svoje životy. Vychovávali tu svoje deti, študovali, pracovali, obchodovali a oddychovali.

Najznámejšia väznica sveta oslavuje jubileum. Sedel v nej aj Al Capone

Len málokto tušil, že hora, na ktorej úpätí žijú, je v skutočnosti driemajúcim monštrom. Aj tí utečenejší skôr predpokladali, že Vezuv dávno vyhasol. Kým sa neprebudil a nezniesol na Pompeje nevyčísliteľnú skazu.

Prvú veľkú rolu dostal ako 49-ročný. Funès rozosmieva aj po rokoch!

Ruiny Pompejí v tieni Vezuvu. | foto: commons.wikimedia.org

Hlas z minulosti

Spisovateľ Plínius Mladší v tom čase žil v prístave Misenium neďaleko Pompejí. Vo svojich dvoch listoch historikovi Tacitovi opisuje, ako z Vezuvu začal stúpať čudesný oblak dymu a sutín, ktorý zahalil oblohu. Pripomínal mu strom, ktorého mohutný kmeň vyvieral z vrcholku hory a neskôr sa rozvetvoval do hustého porastu temnoty.

Klimatológ Lapin: Jún bol rekordne horúci, očakávame ďalšie otepľovanie klímy

Plíniov strýkov známy aj ako Plínius Starší sa na lodiach vydal pomôcť obyvateľom obydlí na úpätí hory. Celú oblasť bolo potrebné evakuovať. Bohužiaľ, tento hrdinský skutok sa stal Plíniovi staršiemu osudným. Zomrel obklopený čiernotou vyvierajúcou z hlbín Vezuvu, podľa synovca sa pravdepodobne udusil akýmsi jedovatým výparom.

Zmrzačený plukovník chcel pred 75 rokmi zavraždiť Hitlera a zachrániť Nemecko

Výbuch Vezuvu z roku 1822. | foto: commons.wikimedia.org

„Sotva sme si stihli sadnúť a prišla noc,“ píše Plínius Mladší v druhom liste Tacitovi, „lenže nie taká, ako keď oblohu zakrývajú mraky, alebo keď chýba mesiac, ale taká, ako v izbe so zastretými oknami a zhasnutými svetlami.

Na cestách ročne vyhasnú stovky životov. Ako tomu môžeme predchádzať?

Mohli ste počuť náreky žien, výkriky detí a volania mužov; niektorí volali po svojich deťoch, iní po svojich rodičoch, iní po manželoch. Museli sa rozoznať podľa hlasov, ktoré im odpovedali. Jeden zúfal nad vlastným osudom, ďalší nad osudom svojej rodiny. Niektorí túžili od samého strachu zo smrti zomrieť. Niektorí zdvíhali ruky k bohom, ale väčšina bola presvedčená, že žiadni bohovia nie sú a že svet zahalila noc bez konca, o ktorej sme počuli.“

Úspech sociálnych sietí nezastavili ani škandály a zlyhania. Kam to povedie?

Záhrada utečencov. Sadrové odliatky obetí. | foto: commons.wikimedia.org

Archeológia a erotika

Ruiny Pompejí boli náhodne objavené až v roku 1594. Zapadnuté popolom a nedotknuté časom. Zabudnuté. Archeológovia sa dodnes snažia extrahovať čo najväčšie množstvo nepoškodených artefaktov z tejto lokality. Asi najznámejším výjavom sú sadrové odliatky obetí Vezuvu vytvorené zaliatím dutých otlačkov, ktoré v sadziach zanechali mŕtve telá Pompejčanov.

Tri dovolenkové destinácie, v ktorých objavíte kľúč k dlhému životu

Pompejská Afrodita. | foto: commons.wikimedia.org

Zaujímavosťou boli nálezy sexuálne explicitných, erotických fresiek, symbolov, sôch, ba dokonca aj bežných domácich spotrebičov (olejová lampa v tvare mužského pohlavného údu). Keď kráľ František navštívil v roku 1819 exhibíciu pompejských nálezov aj so svojou manželkou a dcérou, zostal pobúrený. Na dlhé obdobie boli zamknuté v takzvanom „tajnom kabinete“, od roku 2005 majú samostatné, diskrétne miesto v Neapolskom národnom archeologickom múzeu.

Trump môže oslavovať. Takto sa pobili jeho demokratickí súperi

Môže vás zaujímať

Vraždy v Bastii najsledovanejším programom vo večernom programe televízií