Jednou vetou

Divákov Jednotky čaká seriálová novinka Mata Hari

Seriálovú novinku o záhadami opradenej špiónke Mate Hari pripravila pre svojich divákov RTVS. Jednotka ju začne vysielať v utorok 19. septembra. Výpravný 12-dielny seriál o exotickej tanečnici, spoločníčke a špiónke má ponúknuť spolu s napínavým dejom veľkolepé scény, výkony svetoznámych hereckých hviezd a verné kópie historických dobových kostýmov.

Hlavnú hrdinku stvárnila francúzska herečka Vahina Giocante. Diváci sa môžu tešiť aj na Gérarda Depardieu, Rutgera Hauera, Christophera Lamberta, Johna Malkovicha, Johna Corbetta a ďalších. Pod príbeh založený na reálnych skutočnostiach sa podpísali traja režiséri – Julius Berg (Francúzsko), Dennis Berry (USA) a Olga Riashyna (Rusko).

Za krásou európskej architektúry z prelomu 19. a 20. storočia vycestoval štáb ruskej produkčnej spoločnosti Star Media do Portugalska a Ruska, veľké bojové scény nakrúcali na Ukrajine.

Producenti si na príprave seriálu dali skutočne záležať

Len hlavná postava mala približne 70 rôznych na mieru ručne šitých do detailov prepracovaných kostýmov, verných napodobenín kostýmov známych z fotografií a plagátov. Kostyméri detailne zreprodukovali aj dobové francúzske vojenské uniformy. Hlavná hrdinka má síce za sebou baletnú minulosť, no v mnohých scénach ju nahradili profesionálne tanečnice. Produkcia jednej epizódy stála približne jeden milión dolárov.

Mata Hari, vl. menom Margaréta Gertrúda Zelleová, prišla ako dieťa veľmi skoro o rodičov, vyrastala u príbuzných. Ako mladé dievča sa vydala za dôstojníka holandskej armády a odišla s ním na ostrovy Jáva a Sumatra. Manželstvo nedopadlo dobre, tak sa vrátila späť do Európy.

Odchodom od manžela prišla aj o právo opatrovať ich dcéru. V Európe začala pôsobiť ako exotická tanečnica a kurtizána. Získavala priazeň mužov, ktorí mali vplyv a mohli jej pomôcť dostať dcéru späť do opatery. Časom sa usadila v Paríži, kde sa stretávala s francúzskou elitou. Komunikovala v piatich jazykoch. Okrem rodnej holandčiny rozprávala nemecky, anglicky, francúzsky a po malajsky.

V časoch 1. svetovej vojny mala blízke kontakty na vysokopostavených dôstojníkov. Dostala preto ponuku pracovať v službách nemeckej rozviedky. Neskôr sa ukázalo, že v rovnakom čase prijala podobnú ponuku aj z francúzskej strany.

Sú o tom rôzne dohady historikov a dodnes sa s istotou nepotvrdilo, či tomu tak skutočne bolo. V roku 1917 ju obvinili a uväznili za dvojitú špionáž. Francúzska tajná služba ju ešte v tom istom roku popravila za zradu. Mala vtedy 41 rokov.

Seriál Mata Hari uvedie Jednotka každý utorok o 20.25 v dvoch častiach za sebou.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte