Dlhoročná vajnorská galéria má prvú výstavu karikatúr,bude to jej jarná tradícia

Na výstave bude na čo pozerať, vo výbere má 123 kreslených diel od umelcov z 19 krajín

foto: ilustračné

Galéria v bratislavskej časti Vajnory TYPO&ARS, špecializovaná na typografiu a grafiku, spestruje svoju výstavnú činnosť prvou prezentáciou karikatúr. Sú výberom zo štyroch ročníkov medzinárodnej súťaže Bienále kresleného humoru Fraštacký tŕň, ktorú organizujú nadšenci tohto umenia v Hlohovci.

„Karikatúra je náročný druh grafiky. Na malej ploche zobrazuje vtipný príbeh, ktorý musí spĺňať určité kritériá a neuráža. Rozhodol som sa, že každoročne jarná výstava bude podobne veselá. Táto je úvodná, ale celkove je v našej galérii 97. od roku 1995. Je na čo pozerať, pretože vo výbere máme 123 kreslených diel od umelcov z 19 krajín,“ uviedol pre TASR galerista Peter Čepec.

Ich autormi sú Slováci Ľubomír Kotrha, Vladimír Fedorovič, Jozef Babušek, Andrej Mišánek, Pavol M. Kubiš, Miro Ďurža, Peter Zifčák, Vladimír Pavlík, Roman Sika a ďalší. Tiež výtvarníci z rôznych európskych krajín, ale aj z Číny, Argentíny, Indie, Brazílie či Iránu. Sú nakreslené na tému peniaze, zdravotníctvo, voda, erotika, politika i o zlatú mrežu.

Iniciátorom súťaže Fraštacký tŕň bola pred 22 rokmi skupina karikaturistov Považský štvorlístok. Myšlienka sa rýchlo ujala, súťaž sa stala celoslovenskou, neskôr medzinárodnou a vždy je na inú tému. V roku 2016 ňou bola voda, na ktorú dostali 357 prác od 83 karikaturistov z 32 krajín sveta. Organizátori sa už tešia na tohtoročné súťažné príspevky na tému obezita. Výstava je otvorená od 10. apríla do 8. júla.

Môže vás zaujímať

Oznámili nominovaných do Rokenrolovej siene slávy pre rok 2020