Jednou vetou

Dlhoročná vajnorská galéria má prvú výstavu karikatúr,bude to jej jarná tradícia

Na výstave bude na čo pozerať, vo výbere má 123 kreslených diel od umelcov z 19 krajín

foto: ilustračné

Galéria v bratislavskej časti Vajnory TYPO&ARS, špecializovaná na typografiu a grafiku, spestruje svoju výstavnú činnosť prvou prezentáciou karikatúr. Sú výberom zo štyroch ročníkov medzinárodnej súťaže Bienále kresleného humoru Fraštacký tŕň, ktorú organizujú nadšenci tohto umenia v Hlohovci.

„Karikatúra je náročný druh grafiky. Na malej ploche zobrazuje vtipný príbeh, ktorý musí spĺňať určité kritériá a neuráža. Rozhodol som sa, že každoročne jarná výstava bude podobne veselá. Táto je úvodná, ale celkove je v našej galérii 97. od roku 1995. Je na čo pozerať, pretože vo výbere máme 123 kreslených diel od umelcov z 19 krajín,“ uviedol pre TASR galerista Peter Čepec.

Ich autormi sú Slováci Ľubomír Kotrha, Vladimír Fedorovič, Jozef Babušek, Andrej Mišánek, Pavol M. Kubiš, Miro Ďurža, Peter Zifčák, Vladimír Pavlík, Roman Sika a ďalší. Tiež výtvarníci z rôznych európskych krajín, ale aj z Číny, Argentíny, Indie, Brazílie či Iránu. Sú nakreslené na tému peniaze, zdravotníctvo, voda, erotika, politika i o zlatú mrežu.

Iniciátorom súťaže Fraštacký tŕň bola pred 22 rokmi skupina karikaturistov Považský štvorlístok. Myšlienka sa rýchlo ujala, súťaž sa stala celoslovenskou, neskôr medzinárodnou a vždy je na inú tému. V roku 2016 ňou bola voda, na ktorú dostali 357 prác od 83 karikaturistov z 32 krajín sveta. Organizátori sa už tešia na tohtoročné súťažné príspevky na tému obezita. Výstava je otvorená od 10. apríla do 8. júla.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte