Jednou vetou

Dni slovenského filmu v Moskve predstaví 7 filmov

Ilustračné foto

Foto: Pixabay.com

Slovenskú kinematografiu z obdobia posledných troch rokov predstaví na prehliadke Dni slovenského filmu v Moskve sedem filmov. "Kolekciu tvoria diela overené v domácich kinách i na medzinárodných filmových festivaloch," informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Podujatie slávnostne otvorí film Učiteľka (r. J. Hřebejk, 2016) o ľudskej malosti a pokrivenom charaktere. Príbeh učiteľky základnej školy v podaní Zuzany Mauréry, ocenenej Krištáľovým glóbusom za najlepší ženský herecký výkon na MFF Karlove Vary i cenou Slnko v sieti, je inšpirovaný skutočnou postavou a v zobrazení ľudskej povahy je stále aktuálny.

Počas prehliadky diváci uvidia aj film Čiara (r. Peter Bebjak, 2017) z prostredia organizovaného zločinu na slovensko-ukrajinskom pohraničí, ktorý na tohtoročnom udeľovaní národných filmových cien Slnko v sieti získal šesť sošiek vrátane tej pre najlepší film. Rovnako si budú môcť pozrieť Bebjakov film Čistič (2015), urbánnu drámu o mladom mužovi, tajne pozorujúcom životy druhých ľudí. V programe figuruje tiež film Ivety Grófovej Piata loď (2017) o dôležitosti rodiny a domova, ocenený už počas svetovej premiéry na vlaňajšom ročníku Berlinale, kde od detskej poroty získal Krištáľového medveďa za najlepší film sekcie Generation Kplus.

Ľudské veže v Barcelone – finišuje najväčšia fiesta roka

Ruskí diváci budú mať príležitosť vidieť i hudobno-tanečný film Backstage (2018) režisérky Andrey Sedláčkovej, ktorej hrdinovia chcú dobyť svet prostredníctvom tanečnej súťaže, tragikomickú roadmovie Stanko (2015) režiséra Rasťa Boroša o dôležitosti priateľstva i morálnych hodnotách a drámu Eva Nová (2015) od Marka Škopa o starnúcej herečke, ktorá po rokoch hľadá cestu k svojmu „zabudnutému“ synovi.

Prehliadka sa začne vo štvrtok 27. septembra a potrvá do 3. októbra. Podujatie je súčasťou Plánu kultúrnych stykov Ministerstva kultúry (MK) SR pre rok 2018. Organizujú ho na základe bilaterálnej dohody o kultúrnej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou SFÚ z poverenia MK SR v spolupráci s Ministerstvom kultúry Ruskej federácie a NOY Film Company, veľvyslanectvom SR v Ruskej federácii a Slovenským inštitútom v Moskve.

Môže vás zaujímať

Pri boji s pandémiou pomáha aj slovenský superpočítač Aurel