Jednou vetou

Do Bratislavy mieria spisovateľ P. Giordano a taliansky herec E. Lo Verso

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Na 12. ročník festivalu talianskej kultúry Dolce Vitaj, ktorý počas júna organizuje Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, prijal pozvanie aj spisovateľ Paolo Giordano či známy filmový herec, predstaviteľ Michelangela, Enrico Lo Verso.

„Obaja sa stretnú so svojimi fanúšikmi v kníhkupectve Martinus alebo v Kine Lumiére,“ uviedla za organizátorov Zuzana Golianová.

Prvé letné novinky prichádzajú do Cinema City! Osem filmov, ktoré musíte vidieť

Taliansky autor Paolo Giordano, rodák z Turína, získal svoje miesto v svetovej literatúre prvým románom Osamelosť prvočísel, ďalej nasledovali tituly Ľudské telo, Čierna a strieborná. Po troch rokoch sa vracia do Bratislavy, 11. júna o 18.00 h predstaví v kníhkupectve na Obchodnej ulici slovenský preklad svojho najnovšieho románu Požierači neba (Slovart). Kniha vyšla v Taliansku v máji 2018 a stala sa hneď bestsellerom.

Tradičná filmová prehliadka festivalu Cinevitaj nesie tohto roku podtitul „Veľkí talianski majstri na plátne“. Jej súčasťou je aj film Michelangelo – Nekonečno režiséra Emanuela Imbucciho.

Najnovší dokument talianskej produkcie o umelcovi s nevyčerpateľnou energiou, divokom, zložitom, zraniteľnom a predovšetkým geniálnom človeku uvedie osobne herecký predstaviteľ Michelangela, Enrico Lo Verso 17. júna o 18.30 v Kine Lumiére.

„V prehliadke ho diváci môžu vidieť aj vo filme Raffaello – Pán maľby, kde stvárnil úlohu Giovanniho Santiho, otca slávneho maliara Raffaella,“ dodala.

Bratislava Design Week bude v znamení vzťahov, pravdy a prirodzenosti

Enrico Lo Verso vo svete filmu prerazil snímkou Zlodej detí (1992) režiséra Gianniho Amelia, ktorá získala cenu Donatellovho Davida za najlepší film a Zvláštnu cenu poroty na festivale v Cannes. Lo Verso si za svoj herecký výkon v úlohe policajta Antonia, sprevádzajúceho dve deti z Milána na Sicíliu, vyslúžil nominácie na Donatellovho Davida, Európsku filmovú cenu a Zlatý glóbus.

Spolupráca herca a režiséra pokračovala ďalšími dvoma rovnako úspešnými a cenami ovenčenými snímkami Lamerica (1994) a Cosi ridevano (1998). Obidva filmy dobyli benátsky filmový festival, prvý z dvojice, Lamcerica, získal v roku 1994 štyri zvláštne ceny a druhá snímka Cosi ridevana sa stala v roku 1998 víťazom súťažnej sekcie a odniesla si Zlatého leva.

Enrico Lo Verso sa tiež predstavil vo filmoch medzinárodnej produkcie, ktoré mohli vidieť aj slovenské publikum – Farinelli (1994, r. Gérard Corbiau), Hanibal (2000) režiséra Ridleyho Scotta či Baaria (2009) režiséra Giuseppeho Tornatoreho.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte