Jednou vetou

Do kín prichádza ďalší slovenský film, po ktorom zostanete ticho sedieť a premýšľať

foto: csfd, zdroj: hlavne.sk

Do slovenských kín smeruje ďalší film z domácej produkcie. Režisérka Tereza Nvotová a scenáristka Barbora Námerová sa rozhodli spracovať ťažkú tému znásilnenia v snímke Špina.

Napriek tomu, že príbeh nie je zo skutočného života zanechá v divákovi silnú myšlienku. „Rozhodli sme sa robiť fiktívny príbeh na základe reálnych skutočností, ktoré sa dejú. Chceli sme spracovať túto tému a priniesť príbeh,“ povedala na úvod režisérka Nvotová, na ktorú nadviazala scenáristka Námerová. „Téma znásilnenia je veľmi silná, no celé to začalo vznikať z nápadu urobiť film o silnom priateľstve. Znásilnenie sa tam postupne dostalo tým, že sme stretávali ľudí, ktorí sa s tým stretli.“ Filmu predchádzalo niekoľko diskusii o tom, ako túto tému spracovať.

Napokon v rozhodovaní pomohli aj štatistické údaje. „Len dvanásť percent prípadov znásilnenia sa stane tak, že páchateľ obeť nepozná. Väčšinou je tam tak medzi obeťou a páchateľom dôvera. Urobili sme to preto tak, lebo je to akýsi náš postoj a štatisticky je to najreálnejšie,“ hovorí Tereza Nvotová, ktorá poukazuje na stereotyp u ľudí, ktorí si často myslia, že znásilnenie prebieha iba v tmavej uličke. „Poznáme veľa ľudí okolo nás, ktorým sa niečo podobné stalo. Boli sme v kontakte aj s rôznymi občianskymi združeniami, ktoré sa tomu venujú,“ dodala scenáristka Barbora Námerová.

Ďalšou kontroverznou témou, ktorá diváka prekvapí, je spracovanie psychiatrickej liečebne, v ktorej sa odohráva podstatná časť príbehu. „Zisťovali sme veci aj ohľadom psychiatrie, aby to bolo čo najreálnejšie. Deti, ktoré tam hrajú, naozaj v živote zažili pobyt v takýchto zariadeniach. Párkrát sa nám stalo, že počas natáčania za nami prišli a povedali, že toto isté sme zažili aj my u nás,“ uviedla Námerová.

Práve tieto zariadenia nie sú vo filme vykreslené v najlepšom svetle. Režisérka Nvotová mala obavy z toho, že takéto spracovanie psychiatrických liečební vyvolá strach a pobúrenie u verejnosti a že sa stane terčom ostrej kritiky od samotných psychiatrov. „Nechceli sme, aby to vyzeralo tak, že psychiatrické liečebne sú zlé. Toto nechceme tvrdiť. Myšlienka má byť tá, že celý tento systém je zle nastavený. Netvrdíme, že tak, ako je to vo filme, je to v každej psychiatrickej klinike, no niekde to tak je. Diskutovala som o tom aj s psychiatriami a tí mi povedali, že sa také veci dejú a je to spracované veľmi autenticky,“ dodala na záver Nvotová.

Celý film má veľmi silnú myšlienku a po Únose je to ďalší film, po ktorom zrejme zostanú ľudia mĺkvo sedieť a rozmýšľať. O to desivejšia myšlienka prichádza, keď si človek uvedomí, že podobné a ešte horšie veci sa zrejme dejú v nápravnom centre Čistý deň.

Film Špina bude mať premiéru v slovenských kinách 22. júna.

 

Môže vás zaujímať

Instagram cenzuroval Madonnu za šírenie dezinformácií