Do kín vstupuje film o zápase dvoch legendárnych rivalov Borg vs McEnroe

V hlavných úlohách sa predstavia Shia LaBeouf, Sverrir Gudnason a Stellan Skarsgård

zdroj : TASR

Novým titulom v slovenských kinách je film o zápase dvoch legendárnych rivalov Borg McEnroe. Film "o boji, na ktorý tenisový fanúšikovia nezabudnú do konca života" nakrútil dánsky režisér Janus Metz. V hlavných úlohách životopisnej drámy, uvádzanej tiež ako Borg vs McEnroe, sa predstavia excelentný Sverrir Gudnason (Monica Z, Gentlemen) a hollywoodska hviezda Shia LaBeouf (Transformers, Železné srdce, Man Down).

Film zaostruje na slávny tenisový zápas medzi pokojným Švédom Björnom Borgom a známym nervákom, Američanom Johnom McEnroeom na najprestížnejšom a najstaršom tenisovom turnaji sveta Wimbledone. V roku 1980 sa títo dvaja hráči stretli vo finále mužov a celému svetu predviedli divadlo, ktoré mnohých takmer pripravilo o nervy.

A práve pre tak vysoké napätie a legendárnu hru sa ich zápas dostáva na filmové plátno. Ich wimbledonské finále sa radí medzi najnapínavejšie a najkvalitnejšie súboje tenisovej histórie. Celé 70. a 80. roky ich súperenie otriasalo svetom a rozdeľovalo fanúšikov na dva nepriateľské tábory.

„Pre mňa je Borg McEnroe tenisová verzia filmu Raging Bull. Je o dvoch mužoch bojujúcich za to byť najlepší a ukázať svoju dôležitosť, byť niekto. Obaja hrali tenis akoby na tom záviseli ich životy,“ hovorí o filme režisér Janus Metz, ktorý aj keď sám bol v roku 1980 dieťa, pamätá si tú dobu veľmi jasne.

Neboli to iba dvaja muži, ale dva rozkoly!

„V našej rodine sme všetci čakali na finále Wimbledonu v roku 1980, ako keby to bola vianočná omša v katedrále Sv. Pavla. Najskôr som asi videl muža so smiešnym účesom stonať na jednej strane siete a druhého v temperamentných záchvatoch na strane druhej, a aj tak tam bolo vo vzduchu niečo veľmi posvätné, na čo si pamätám dodnes.

Teraz vidím, že to celé bolo o tom, akým spôsobom boli títo dvaja proti sebe postavení. Neboli to iba dvaja muži, ktorí hrajú tenis. Boli to dva rozkoly. Dva úplne opačné postoje a povahy tvárou v tvár. Dva úplne odlišné druhy bytia a náš film to nádherne zachytáva,“ dodáva režisér.

Do úlohy legendárneho tenisového trénera Lennarta Bergelina, ktorý doviedol Björna Borga na vrchol svetového tenisu, obsadil populárneho švédskeho herca Stellana Skarsgarda (Dobrý Will Hunting, Piráti z Karibiku, Neznesiteľná ľahkosť bytia, The Avengers). Ďalej hrajú Tuva Novotny, Ian Blackman, Robert Emms a iní. Film je natočený podľa scenára švédskeho autora Ronnieho Sandahla. Nakrúcalo sa v Göteborgu, Prahe, Londýne a Monaku.

Športovú drámu uvádza do slovenských kín od 14. decembra distribučná spoločnosť Magic Box.

Môže vás zaujímať

Kňažko pokrstil svoju knihu symbolicky silnými slovami