Jednou vetou

Do slovenských kín prichádza bláznivá komédia Šťastie je krásna vec

Dvojica ústredných postáv - Čenda s Janou

Foto: Facebook

Do slovenských kín prichádza vo štvrtok bláznivá komédia Šťastie je krásna vec Jiřího Dairmaida Nováka.

Dvojica ústredných postáv, Čenda s Janou, to nemajú v živote jednoduché. Obaja sú nezamestnaní, Čenda má dlhy všade, kam sa pozrie a najčastejšou návštevou u nich doma je exekútor. Toto všetko však zmení farárom požehnaný tiket do lotérie. Rozprávková výhra 176 miliónov korún im otvára dvere do veľkého sveta neobmedzených možností, ale aj k hromade nových kamarátov, ktorí by si radi z výhry kus odkrojili.

A hoci sa to niektorým podarí a vzťah dvojice sa naruší, nakoniec predsa len zistia, že najväčšou výhrou v živote je láska. „Určite to nie je len film o obrovskej výhre v lotérii, je skôr o tom, že tá výhra môže všeličo pokaziť a tí dvaja hrdinovia prídu na to, že o peniaze vôbec nejde a že to najdôležitejšie je to, čo je medzi nimi,“ povedal pre agentúru SITA Novák, ktorý na režisérskej stoličke nahradil ešte v úvode nakrúcania po vážnej nehode na motorke Tomáša Svobodu.

„Bola to úplná náhoda, zrovna som strihal dokument, ktorý som nakrúcal v Indonézii a keď som šiel cez strižňu na cigaretu, kráčal okolo jeden z producentov tohto filmu a hovorí mi ‘Jirko, ty mi ideš úplne do rany, to je asi osud!‘ A spýtal sa ma, či by som túto vec nedokončil, dal mi dve hodiny na rozhodnutie,“ prezradil režisér. „Šiel som domov za ženou a prebrali sme to… Mali sme v tom čase ešte naplánovanú dovolenku, takže to bolo také nepríjemné rozhodovanie. Zvažoval som to zo všetkých možných strán, no bola to zároveň príležitosť urobiť si film, tak som nakoniec povedal ‘idem do toho‘,“ poznamenal Novák.

Ústredné postavy v snímke stvárnili Petra Hřebíčková a Karel Zima. „Ja keď som si prečítala ten scenár, hovorila som si, že síce nie som úplne ten divák, ktorý by hltal crazy komédie, no vedela som, že by ma to strašne bavilo točiť, takže som sa na to hrozne tešila. Ja som doteraz nakrúcala skôr také romantické komédie. V tomto filme hrá láska síce tiež veľkú rolu, no mohla som tu zároveň trošku viac pustiť uzdu nejakému svojmu temperamentu, takže som si to fakt užila,“ vyjadrila sa Hřebíčková.

„Je to hlavne komédia o dvoch ľuďoch, ktorí sa majú bezpodmienečne radi. Tá výhra je len taká zápletka, veľmi zaujímavá, dobrodružná a ukáže niektoré veci, no keby som bol divák, bavilo by ma pozerať sa na týchto dvoch pokojne aj bez toho, že by niečo vyhrali. Sú prostí, v dobrom zmysle jednoduchí, nechcú viac, ako majú a sú tak archaicky dobrí. Majú sa radi, nepodvádzajú sa, stretli sa, lebo sa mali stretnúť a asi aj spolu zomrú – či budú mať deti alebo nie, patria k sebe. A zažiť niečo také, po tom každý z nás túži,“ podotkol Zima.

Okrem ústrednej dvojice sa vo filme objavia aj Jan Dolanský, Marek Taclík, Zdeněk Godla, Ondřej Pavelka, Jiří Ployhar, Tomáš Jeřábek, Eva Leinweberová, Petr Vaněk, Markéta Hrubešová, Leoš Noha, David Novotný a ďalší.

O hudbu k filmu sa postaral René Rypar. Ústrednú skladbu Chladný den naspieval Richard Müller. Okrem nej v snímke zaznie i jeho populárna pieseň Štěstí je krásná věc (1989).

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte