Jednou vetou

Pozrite sa, koľko vyniesla dražba diel z rockefellerovskej zbierky

Zbierku umeleckých diel z pozostalosti amerického miliardára Davida Rockefellera vydražili v utorok 8. mája 2018 v New Yorku za 646 miliónov dolárov

foto: TASR/AP

Zbierku umeleckých diel z pozostalosti amerického miliardára Davida Rockefellera vydražili v utorok v New Yorku za 646 miliónov dolárov. Išlo o prvé kolo dražieb umeleckých diel z jeho zbierky, zamerané na smery 19. a 20. storočia, informovala v stredu agentúra AP.

Medzi ponúkanými dielami boli obrazy od Paula Gauguina, Georgesa Seurata, Pabla Picassa, Clauda Moneta či Georgie O’Keeffeovej. Zlatým klincom večera bola v aukčnom dome Christie’s dražba Picassovho obrazu „Mladé dievča s kvetinovým košom“ z roku 1905, ktorý sa predal za 115 miliónov dolárov.

Aká bude divadelná sezóna 2018/2019 v SND?

Monetov obraz „Rozkvitnuté lekná“, ktorý vytvoril v rokoch 1914-1917, sa predal za 84,6 milióna dolárov, zatiaľ čo „Ležiaca odaliska s magnóliami“ od Henriho Matissa sa predala za 80,7 milióna dolárov. V oboch prípadoch ide o rekordné sumy.

Podľa aukčného domu bude výťažok rozdelený medzi množstvo dobročinných projektov, ktoré Rockefeller a jeho manželka Margaret McGrathová počas života podporovali. Rockefeller zomrel vlani vo veku 101 rokov. On a Margaret, prezývaná Peggy, boli manželmi vyše 50 rokov. McGrathová zomrela v roku 1996.

Viete dobre šepkať? Tak sa prihláste sem!

Pár nazhromaždil rozsiahlu zbierku umenia, nábytku, keramiky, sôch a dekoračných predmetov. Zbierka obsahuje aj diela pochádzajúce od predošlých generácií Rockefellerovcov. V stredu sa budú dražiť umelecké diela pochádzajúce od amerických autorov vrátane Edwarda Hoppera či Johna Singera Sargenta.

Ďalšie aukčné kolá budú zamerané na nábytok, keramiku a dekoračné predmety, zatiaľ čo internetová dražba ponúkne záujemcom osobné veci Rockefellerovcov.

Obraz „Mladé dievča s kvetinovým košom“ z roku 1905 od Pabla Picassa visí v knižnici mestského domu, v ktorom býval David Rockefeller s manželkou Peggy v New Yorku. Foto: TASR/AP

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte