Marec v kinách bol silný: Videli ste tieto novinky?
Známa Eiffelova veža pôvodne vznikla a slúžila ako vstupná brána na parížsku Exposition universelle de 1889, teda Svetovú výstavu z roku 1889. Dokončená a otvorená bola 31. marca toho roku. Okrem veže bol postavený aj obrovský pavilón zo železa a skla s názvom Galerie des machines, teda Hala strojov. Dlhá bola takmer pol kilometra a Parížanom slúžila dvadsať rokov.
Macron odsúdil násilie, ktoré sprevádzalo demonštrácie v Paríži
Svetová výstava v roku 1889 prilákala prominentných návštevníkov z celého sveta. Stretnúť sa tam mohol perzský kráľ Násir ad-Dín Šáh s britským princom a princeznou, maliari Edvard Munch, Vincent van Gogh a Paul Gaugiun, či vynálezcovia Nikola Tesla a Thomas Edison.
Elektronické cigarety – sú naozaj menej škodlivé?

FOTO: Zmizlo vám jedlo na tanieri? Možno to bol tento lietajúci hladoš
Eiffelova veža sa po dokončení stala najvyššou budovou na svete. Prekonala tak dovtedajší rekord, ktorý patril Washingtonovmu pamätníku. Prvenstvo si držala celých 41 rokov, kým v New Yorku nevztýčili Chrysler Building. Dnes je však vďaka anténe oproti tejto budove o niekoľko metrov vyššia.
Páčila sa aj nacistom
Nie každý je fanúšikom oceľovej dominanty Paríža. Mnohí ju považujú za železnú ozrutu, ktorá sa nehodí k mestu s tak vycibreným vkusom pre módu. Napriek tomu ju navštívili doslova stovky miliónov ľudí a ďalšie milióny pribudnú aj tento rok.
Žena prezidentka? Tieto dámy dokázali, že sa to dá!

Svojský vzťah k nej mali aj nacisti počas druhej svetovej vojny. Najprv na jej vrchol upevnili hákový kríž, ten bol však príliš ťažký a spadol. Nahradili ho teda menšou verziou. Potom, keď sa Spojenci začali približovať k hlavnému mestu, nariadil Hitler deštrukciu veže. Jeho generál poverený správou Paríža však odmietol takýto rozkaz vykonať.
Láska storočia
Veža mala byť podobne ako Hala strojov po dvoch desaťročiach rozobraná. Parížania ju však zobrali na milosť – slúžila totiž ako bezdrôtový vysielač telegrafickej komunikácie.
FILM: 10 najúspešnejších kinohitov roka 2018. Koľko z nich ste videli?

Francúzi svoju „Železnú dámu“ každých sedem rokov oblečú do nového šatu. Jedno premaľovanie si vyžaduje šesťdesiat ton farby. Samozrejme, že je to nič v porovnaní s celkovou váhou veže. Bavíme sa o viac ako desiatke tisíc ton.
Prešlo 80 rokov od čierneho dňa, kedy sa Slováci nevzopreli Hitlerovi
Prezident De Gaulle v roku 1960 navrhol, aby vežu rozobrali a zapožičali Kanaďanom na Svetovú výstavu v roku ’67 do Montrealu. Parížania však dokázali, že si k nej za tie dlhé desaťročia vybudovali naozaj blízky vzťah a De Gaullov plán odmietli.
Načo je nám prezident a aké sú jeho skutočné kompetencie
