Jednou vetou

Elektronické cigarety majú prvé obete. Dá sa vôbec fajčiť bez rizika?

Vďaka moderným technológiám vzniklo hneď niekoľko alternatív voči klasickým cigaretám

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Aj tento rok si 20. november pripomíname ako Svetový deň bez fajčenia. Negatívne dopady klasických tabakových cigariet sú vďaka osvetovým kampaniam známe asi všetkým. Nezabúdajme však, že ani novšie, modernejšie spôsoby požívania nikotínu nie sú bez rizík.

Deň, keď Pompeje ľahli popolom. Vykopávky odkryli ich tajomstvá

Závislosť na nikotíne je jednou z najrozšírenejších závislostí na svete. Mnohí fajčiari sa rok čo rok pokúšajú prestať, väčšinou však neúspešne. Pritom platí, že užívanie tabaku podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zapríčiňuje približne 22% úmrtí na onkologické ochorenia.

Nehovoriac o tom, že takzvaná chronická obštrukčná choroba pľúc, ktorá vzniká v priamej súvislosti s fajčením, je treťou najčastejšou príčinou smrti vôbec.

Elektronické cigarety – sú naozaj menej škodlivé?

Danajský dar spoza veľkej mláky

Fajčí viac ako jedna miliarda ľudí na svete. V Európe tvoria fajčiari nad 15 rokov, ktorí denne vyfajčia viac ako 20 cigariet, približne 6% populácie. Menej ako 20 ich vyfajčí ďalších 13% populácie. Tabak pritom patrí medzi rastliny, ktoré Krištof Kolumbus priniesol do našich končín z Nového sveta.

Tichý zabijak? Komu hrozí osteoporóza a ako sa jej vyhnúť

Posledná? | foto: TASR

 

Vďaka moderným technológiám vzniklo hneď niekoľko alternatív voči klasickým cigaretám. Ich výrobcovia tvrdia, že dopady na zdravie spojené s ich používaním sú omnoho miernejšie. Avšak majú pravdu? Pozrime sa na dve najznámejšie a najpoužívanejšie alternatívy. Prístroje pracujúce na princípe zohrievania tabakovej náplne a takzvané e-cigarety, či „vapovanie“.

Matka Tereza: Stelesnenie milosrdenstva, alebo pokrytec?

Budúcnosť – nie však žiarivá

Pri prístrojoch, ktoré zohrievajú tabak na viac ako 300 stupňov Celzia bez tvorby dymu, síce platí, že nevytvárajú tradičné splodiny spájané s fajčením, avšak ich užívatelia sú stále vystavený určitým dávkam toxických látok. Zároveň sa nevyhnú negatívnym psychickým dopadom spojeným s rozvinutím závislosti na nikotíne, ktorá ich bude motivovať často využívať daný prístroj a vystavovať sa tak škodlivinám.

Oheň, sviečky a očistec: Prečo navštevujeme hroby zosnulých

Budúcnosť? | Foto: Pixabay.com

 

Existuje predpoklad, že do roku 2021 bude elektronické cigarety používať takmer 55 miliónov ľudí. Podľa toho, akou zmesou prístroj naplníte, môžete ale nemusíte pri „vapovaní“ prijímať nikotín. Odborníci sa zhodujú, že v porovnaní s klasickými cigaretami sú tie elektronické menej škodlivé. Jedným dychom však dodávajú: nefajčiť je vždy tým najlepším a najzdravším rozhodnutím.

Na srdcovo-cievne choroby ročne zomiera takmer 18 milióna ľudí

„Záhadná choroba“

Možno ste sa v médiách dočítali o viac ako dvadsiatke prípadov úmrtí v Spojených štátoch, pri ktorých odborníci identifikovali ako ich príčinu práve používanie elektronických cigariet. Hlavným podozrivým je látka vitamín E acetát, ktorú výrobcovia pridávajú do náplní obsahujúcich THC – tetrahydrokanabinol. THC je jednou z aktívnych látok v marihuane. Nemalo by teda hroziť, aby sa kontroverzné aditívum objavilo aj v legálnych náplniach do e-cigariet u nás.

Fajčiari pozor! Toto sa s vaším telom stane už 20 minút po poslednej cigarete

Aj jedna je priveľa. | Foto: Pixabay.com

 

Či však fajčiarom hrozia dlhodobé škodlivé následky, alebo akútne poškodenie pľúc, jedno je isté. Fajčenie je spoločenský problém, ktorý nás doslova stojí životy. Nejde o obyčajný zlozvyk, ale o závislosť s jasnými a merateľnými negatívnymi dopadmi na naše zdravie. V prípade, že sa neúspešne pokúšate s fajčením skončiť neváhajte prostredníctvom svojho lekára vyhľadať odbornú pomoc.

November v Cinema City: Tieto trháky musíte vidieť!

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Instagram cenzuroval Madonnu za šírenie dezinformácií