Jednou vetou

Ešte neviete, čo budete čítať cez Vianoce? Tieto tipy vám sviatky určite spríjemnia

Radi čítate? Máme pre Vás tieto tipy

autorská koláž hlavne.sk, shutterstock

V zimnom období je ideálny čas na to vyhradiť si priestor na nejakú dobrú knihu. Príbehov, ktoré vám spríjemnia aj vianočný čas, je mnoho. Prinášame vám ich hneď niekoľko. Vhodné sú aj, ako vianočný darček, ale neručíme za to, že si ich napokon nenecháte sami pre seba.

NÁŠ TEST: Zisťovali sme, na koľko Vás vyjde jedlo a pitie na vianočných trhoch

Zimný čas prináša plno zaujímavých príbehov, ktoré stoja za prečítanie. V zimnom období sa každý rád zohreje pod dekou s dobrou knihou v ruke. Práve cez sviatky máme toho času na takúto aktivitu ešte viac. Z našich tipov na knihy si vyberie každý. Preto nešliapnete vedľa ani, ak ich niekomu pod stromček darujete.

To je ale parádnica! Emma Drobná vybehla s mamou na nákupy. Pozrite sa, čo si vybrali

Pre fanúšikov poviedok: Nech sneží

Napriek tomu, že kniha je určená skôr mladšej generácii, poviedky od od troch populárnych amerických autorov – Johna Greena, Maureen Johnsonovej a Lauren Myracleyovej, oslovia každého fanúšika šťastných vianočných príbehov.

Výnimočné knihy, ktoré by ste si za život určite mali prečítať

Kniha sa skladá z troch vianočných poviedok, ktoré sa na konci prepoja do jedného príbehu. Všetky sa odohrávajú v americkom mestečku Gracetown, ktoré na Štedrý deň zasype bohatá snehová nádielka. Napriek tomu, že sneh k Vianociam patrí, v tomto prípade je ho až priveľa. Na svete je kalamita, ktorá trom mladým ľuďom prekazí ich vianočné plány.

Pre závislákov na káve: Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu

Napriek tomu, že kniha sa neodohráva počas Vianoc, je skvelým spoločníkom aj do tohto obdobia. Kávu predsa pijeme po celý rok. Práve na úspechu tohto nápoja stavia kniha od francúzskej spisovateľky Agnes Martin-Lugandovej.

Krimi príbehy, z ktorých doslova mrazí. Veď sú zo severu

Hlavnou hrdinkou príbehu je mladá Parížanka, ktorá kedysi vlastnila útulnú kaviarničku. Jedného dňa sa jej život otočí hore nohami a ona prichádza nielen o svoje podnikanie, ale aj o manžela a dcéru. Zúfalá Diane sa rozhodne odísť do Írska za snom svojho manžela. Jej život v novej krajine naberá opäť zmysel. A k šťastiu jej, samozrejme, dopomáha aj samotná káva.

Kombinácia kávy a knihy nikdy nič nepokazí, to je heslo knihy Šťastní ľudia čítajú a pijú kávu (Zdroj: Pixabay.com)

Konečne dofrčal. Všetkým sa ušli v Bratislave sladkosti od Mikuláša.

Pre nadšencov škandinávskych krimi: Snehuliak

Škandinávskym krimi sa nedá šliapnuť vedľa. Obľúbený nórsky spisovateľ Jo Nesbo sa spracovania svojej knihy Snehuliak dočkal aj na filmovom plátne. Zimné obdobie sa dá poňať aj netradičnejším spôsobom a Škandinávci to proste vedia.

V Osle napadol prvý sneh a jeho príchodom stráca Jonas svoju matku. Ostáva po nej jediná stopa – šál, ktorý jej daroval na Vianoce. Ten nájde na krku snehuliaka, ktorý sa pred jeho domom zjaví z ničoho nič. Prípadu sa chopí vyšterovateľ Harry Hole, ktorý nedávno dostal tajomný list s podpisom Snehuliak. Ten zisťuje, že takto zmizlo príchodom prvého snehu už niekoľko žien.

Pre milovníkov nezvyčajných príbehov: Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Nie každý spisovateľ zo Škandinávie automaticky píše krimi. Dôkazom toho je aj švédsky spisovateľ Jonas Jonasson, ktorý napísal príjemné čítanie, ktoré nikoho neurazí. Príbeh sa dočkal aj filmovej podoby, no knižka je predsa len knižka.

Hudobníci spomínajú: Mikuláša milujeme dodnes

Dožiť sa tak vysokého veku sa nepodarí každému. Starček Allan však nemá dosť dobrodružstiev a rozhodne sa opustiť domov dôchodcov. Na svoje sté narodeniny jednoducho vylezie von oknom. V domove mu medzitým chystajú veľkolepú narodeninovú oslavu, kde sa má zúčastniť aj sám starosta a tlač. Veď kto sa dnes dožije takého krásneho veku? A ešte je aj taký aktívny?

Darčekom pod stromček v podobe knihy nikto nešlapne vedľa. (Zdroj: Pixabay.com)

Výlet do Rakúska: Čo si nemôžete nechať ujsť vo Viedni?

Pre priaznivcov histórie: The Storyteller (Vypravěčka)

Na svoje si prídu všetci, ktorým je blízka téma druhej svetovej vojny a koncentračných príbehov. Napriek tomu, že túto knihu nemôžeme porovnať s knihami, ktoré obsahujú priame výpovede väzňov z koncentračných táborov, umožňuje nám pozrieť sa na pohľad druhej strany – dozorcu v tábore. Kniha vyšla len v českom preklade.

Stánky s pouličným jedlom sú veľkým lákadlom už aj v našich mestách

Hlavná hrdinka Sage pochádza zo židovskej rodiny. Jej babka prežila holokaust. Po smrti svojej matky sa zúčastňuje terapií, kde stretáva Josefa Webera. Muž ju požiada o to, aby mu pomohla spáchať samovraždu. Josef sa jej priznáva, že pôsobil v SS v koncentračnom tábore. Rozhodne sa kontaktovať lovcov nacistov a vypočuť si príbeh svojej starej mamy. Čo, ak je však všetko úplne inak a ona svoje rozhodnutie oľutuje?

FOTO: Požiar na trhoch narobil obrovské škody

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte