Jednou vetou

Európa hľadá strom roka, vyhrať môže aj jabloň z Bošáce

Jabloň obyčajná, alebo ako ju domáci nazývajú zimná citrónka, je už v histórii ankety Strom roka 2017 tretím víťazným stromom z Bošáce

zdroj: TASR

Slováci môžu aj tento rok hlasovať v ankete Európsky strom roka. V poradí už ôsmy ročník tejto európskej súťaže prináša príbehy 13 stromov z 13 krajín. Slovensko do nej tentoraz prihlásilo "nezlomnú jabloň" z Bošáce.

Organizátorom súťaže je Environmental Partnership Association (EPA), čiže konzorcium šiestich nadácií z Bulharska, Česka, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska, ktoré podporujú komunitné projekty zamerané na ochranu životného prostredia.

Organizátori súťaže pripomenuli, že internetové hlasovanie sa začalo vo štvrtok 1. februára a skončí sa 28. februára. Hlasovanie je tajné, na webových stránkach sa nebudú objavovať priebežné počty hlasov. Vyhlásenie výsledkov a odovzdanie ocenenia pre „víťaza“ sa uskutoční 21. marca v Bruseli.

Odkazom organizátorov je, že hľadajú „strom s najsilnejším príbehom“. Podľa ich údajov doterajšie ročníky ankety potvrdili, že sa do nej zapája vyše 230.000 ľudí.

V roku 2018 sa predstaví Lipa starého štátu (Belgicko), Sekvoje z Jučbunaru (Bulharsko), Masívny platan – symbol Trstena (Chorvátsko), Orech čierny z Kvasíc (Česko), Zengővárkonyho pozostalý, sladký gaštan (Maďarsko), Smrek čarodejnice (Litva), Topoľ Helena (Poľsko), Spievajúci dub (Portugalsko), Dub z Cajvany (Rumunsko), Dub Staršina z lesa Belgorod (Rusko), Jabloň z Bošáce (Slovensko), Dub Gilwell (Spojené kráľovstvo) a Starobylé bresty Cabeza Buey (Španielsko).

Nezlomná jabloň z Bošáce je prastará jabloň, ktorá je pamiatkou na dávnych ovocinárov, ktorých stromy rastú a rodia ovocie aj po viac ako sto rokoch. Ide o málo známu, vzácnu a dnes už takmer zabudnutú regionálnu odrodu.
Slovensko v predošlých ročníkoch súťaže o strom roka ešte ani raz nevyhralo. Víťazom minuloročnej ankety bol dub z Poľska. Maďarsko súťaž vyhralo trikrát, víťazné stromy už malo aj Bulharsko, Estónsko a Rumunsko.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte