Jednou vetou

EXKLUZÍVNE: Rozhovor s Jarom Filipom, ktorý vychádza až po 25 rokoch

"Človek hromadného výskytu" Jaro Filip (vľavo) a moderátor Andrej Wallner, ktorý s ním nahral rozhovor v roku 1994

autorská koláž hlavne.sk, Daniel Morvay, MIPS

Doteraz nebol nikde publikovaný. Takmer 25 rokov zabudnutý rozhovor s Jarom Filipom († 51), ktorý by tento rok oslávil svoje 70. narodeniny. Okrem iného vtedy prezradil, čím chcel byť v detstve, aký bol jeho prvý zárobok, obľúbené farby, ale aj to, koľko hrával denne na klavír, či iné zaujímavosti zo svojho života. Nahrávka vznikla ešte na jeseň 1994, kedy známy hudobník, humorista, skladateľ aj dramaturg odpovedal na rôzne otázky redaktorovi školského časopisu. Vypočujte si nižšie celú nahrávku a zaspomínajte si na jedinečného umelca:

„Kúpili mi klavír a od šiestich rokov som na ňom hral štyri až päť hodín denne, čo som mal robiť?,“ odpovedal s úsmevom v rozhovore pre školský časopis Jaro Filip, ktorého si pamätáme ako vynikajúceho hudobníka, skladateľa, dramaturga, či trefného humoristu, herca aj moderátora. Neodmysliteľne patril medzi propagátorov a milovníkov nových technológií.

Zabudnutý rozhovor s Jarom Filipom sa po 25 rokoch dostane na svet

Jaro Filip v takmer zabudnutom rozhovore z roku 1994 odpovedá na rôzne otázky vtedy redaktorovi študentského časopisu, Andrejovi Wallnerovi. „Bol som jeho fanúšikom a raz som sa mu dovolal do rádia a spýtal sa, či by mi poskytol rozhovor pre školský časopis. Povedal, že samozrejme, tak sme sa stretli a nahrali,“ spomína moderátor Wallner na moment, ako vznikol rozhovor, ktorý nebol doteraz nikde publikovaný. „Napokon vôbec nevyšiel, lebo nebolo v časopise miesto a ja som kazetu založil do skrine. Objavil som ju po rokoch a podarilo sa mi záznam zdigitalizovať. Jarko tam hovorí presne tak, ako si ho pamätáme. Plný života, svojských poznámok a vtipov. Som rád, že si ho budú môcť teraz viacerí pripomenúť a spomínať,“ dodal Wallner k nahrávke z októbra 1994.  Vypočujte si jedinečný záznam nižšie.

Andrej Wallner a Jaro Filip. fotografia vznikla 14. 10. 1994 po rozhovore, ktorý ostal zabudnutý takmer 25 rokov | archív AW

EXKLUZÍVNE: TAKMER ZABUDNUTÝ ROZHOVOR S JAROM FILIPOM Z ROKU 1994:

Spojte sa s nami cez Facebook a pridajte sa k nám TU

Jedinečná spomienka

Jaro Filip by sa tento rok dožil sedemdesiatky. Pri tejto príležitosti sa uskutoční 24. júna 2019 o 19.30 v AXA Aréna NTC v Bratislave koncert Pocta Jarovi Filipovi, ktorý tohto vzácneho „človeka hromadného výskytu“, ako ho nazýval Marián Varga, pripomenie prostredníctvom jeho hudobnej tvorby.

Na spomienkovom koncerte vystúpia viaceré osobnosti slovenskej hudby, ktoré počas svojho života s Jarom Filipom spolupracovali. Medzi nimi spevák Richard Müller s vlastným výberom piesní zo šiestich spoločných albumov, na ktoré hudbu napísal Jaro Filip. Na koncerte Jaro Filip 70 vystúpi, okrem Richarda Müllera, aj hudobné zoskupenie „Bolo nás jedenásť“, ktoré má stále vypredané predstavenia v Štúdiu L+S. Na pódiu sa stretnú Milan Lasica, Michal Kaščák, Dorota Nvotová, Juraj Podmanický, Braňo Jobus, Tomáš Šedivý, Juraj Benetin, Martin Višňovský, Marek Minárik, Martin Valihora, Michal Žáček, Daniel Salontay, Gabriela Rybárová, Milan Adamec, Slavo Solovic a Peter Kaščák.

Tretím hudobným zoskupením bude Teatro Fatal s Jakubom Ursinym so skladbami, na ktorých sa Jaro Filip podieľal ako dvorný klávesista skupiny Provisorium Deža Ursinyho. Vystúpenie bude doplnené tiež vizuálnou projekciou pod režijným vedením Juraja Johanidesa. Projekcia pripomenie archívne záznamy z tvorby a života Jara Filipa. Okrem toho koncert prinesie aj ďalšiu hudobnú lahôdku. Nové vydanie sólového debutového albumu Jara Filipa Cez okno (1996), ktorý prvýkrát vychádza aj ako LP.

Lístky na koncert sú k dispozícii na PREDPREDAJ.SK. Viac informácií o koncerte aj TU.

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na 0910 554 995

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte