Jednou vetou

F. Kovár: Dôležitý je pocit, že svoj život nežijete nadarmo

Herec F. Kovár verí, že skvelé herectvo sa oplatí preniesť aj za brány hlavného mesta
František Kovár zasvätil herectvu celý svoj život. Lásku k divadlu si pestoval už počas detských hier. Zažil prvé vysielanie Slovenskej televízie, pôsobil v Divadle A. Bagara v Nitre, na bratislavskej Novej scéne, spoluzakladal Divadlo Korzo '90. Od roku 1996 je členom Činohry SND, ale "v národnom" vystupoval už ako študent.

„Našim pedagógom bol Lacko Chudík. Keď hral hlavnú postavu v inscenácii Millerovej hry Po páde, spolu so Zdenkou Grúberovou a Máriou Kráľovičovou, zavolal nás a robili sme komparzistov – študentov v parku,“ povedal pre TASR herec, ktorý v Činohre zastupuje najstaršiu generáciu.

„Ale ešte predtým som mal šťastie, režisér Pálka ma obsadil do vtedy geniálnej inscenácie Sartrovej hry Diabol a Pánboh, kde som robili sluhu pánovi Filčíkovi. Bolo to niečo neuveriteľné. Mal som síce len jednu repliku, ale bol sa na jednom javisku s pánom Filčíkom a pánom Machatom. Navyše v inscenácii, o ktorej vtedy (v roku 1965 – pozn. TASR) povedali, že bola najlepšou v Európe,“ zaspomínal si skromný, vždy dobre naladený, pohodový, gentlemanský umelec, ktorý svoju kariéru nikdy neokorenil aférami.

Pyšný dedo zostáva zanieteným hercom aj v dôchodkovom veku

V šťastnom manželskom zväzku s lekárkou Danielou žije takmer 45 rokov, vychovali spolu dvoch synov. Vnúčatám síce venuje svoj čas, ale stále so zanietením pracuje v divadle, televízii a dabingu. „Nielen v Bratislave môžete byť prínosom. Urobiť šťastnými iných ľudí môžete aj v divadle v Košiciach, v Martine, v Trnave, Prešove, vo Zvolene, v Žiline. Dôležitý je pocit, že svoj život nežijete nadarmo,“ podčiarkol.

František Kovár pozitívne vníma i mladšiu hereckú generáciu, aj z nej by mali vyrásť budúce legendy. „História sa opakuje. Dlhé roky som učil a z našich žiakov sa formuje silná stredná generácia. Niektorí nerobia herectvo ako napríklad Andrej Bičan alebo Dano Dangl,“ doplnil a ďalej vymenoval svojich žiakov, ktorých učil s Božidarou Turzonovovou a Marošom Geišbergom.

„Martin Mňahončák, Milo Král, Rado Kuric, Táňa Pauhofová, Vica Kerekes, Michal Kubovčík a mnohí iní… Či budú legendy, to závisí od toho, aké dostanú príležitostí. My sme prirodzených príležitostí mali veľa – film, televízia, rozhlas, divadlo. Herecké umenie musí dozrievať,“ konštatoval s tým, že na mnohých svojich kolegoch vidí, ako umelecky rastú.

„Napríklad Táňa Pauhofová v hre Bál, prichádza z javiska zo svojho výstupu a my, ktorí čakáme na svoj výstup, sledujeme ju – to hrá tak strhujúco, že ani nedýchame. A takto to hrá po každý raz! Viacerí z nich sú takí a som rád, že môžem byť s nimi na javisku.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte