Jednou vetou

Fanúšikovia „Čiary“ sa v septembri budú môcť prejsť po stopách filmu

Tomáš Maštilír vo filme Čiara

TASR

Slovenský film Čiara je úspešný nielen z pohľadu rekordnej návštevnosti kín. Doteraz si snímku, ktorá vstúpila do kinodistribúcie 3. augusta, pozrelo viac ako 160.000 platiacich divákov. Tí, ktorých tento triler z prostredia slovensko-ukrajinských hraníc naozaj oslovil, si môžu prísť miesta, kde sa nakrúcal, osobne pozrieť.

Čiara je s najvýchodnejšími kútmi Slovenska úzko spätá. Nielenže sa tam jej príbeh odohráva, ale väčšina scén sa v tomto prostredí v lete minulého roka priamo nakrúcala. Po roku sa film do Michaloviec vrátil v rámci špeciálnej premiéry, kde prišli svoju vďaku domácim vyjadriť aj samotní herci a tvorcovia filmu.

Domáce publikum ich odmenilo búrlivým potleskom a nadšenými reakciami. „O film majú ľudia na východe enormný záujem a miestne kinosály bývajú vypredané natoľko, že filmu musia nasadzovať v mimoriadnych predstaveniach,“ TASR informovala za PR filmu Monika Želasková.

Spoznávanie doplní výklad skúsených historikov

Ako ďalej uviedla, na záujem o film zareagovalo aj Občianske združenie Priatelia Zemplína, ktoré pravidelne organizuje výlety po zákutiach tohto kraja s názvom „Špacirki po okoľici“.

V septembri organizujú špeciálne „Špacirki po stopách filmu Čiara“, kde si záujemcovia môžu prejsť trasu od Michaloviec cez Zalužice, Sobrance, Tibavu, Beňatinu až do Uble, kde sa odohráva dej filmu.

„Spoznávanie týchto známych i menej známych miest bude doplnené o výklad skúsených historikov. O tieto špeciálne fakultatívne výlety je už teraz veľký záujem. Zdá sa, že filmu Čiara sa podarilo vytvoriť ozajstný fenomén, ktorý zarezonoval nielen u východnej časti Slovenska,“ dodala.

Môže vás zaujímať

Instagram cenzuroval Madonnu za šírenie dezinformácií