Jednou vetou

Fats Jazz Band pripravuje koncertné turné

Tento rok je pre skupinu veľmi výnimočný, pretože si pripomína 100. výročie vzniku prvej Československej republiky

foto: FB

Štýlový swingový orchester Fats Jazz Band pripravuje turné po Slovensku. V priebehu roka odohrá vyše 20 koncertov v rámci projektu Nebojte sa jazzu. Prvé tri odohrá 8. apríla v Leviciach, 18. apríla vo Vrútkach a 19. apríla v Novákoch.

Všade, kam Fats Jazz Band zavíta, rozdáva pozitivizmus zakódovaný v jazzovej hudbe dvadsiatych až štyridsiatych rokov minulého storočia. V štýlových oblekoch, s brilantínou vo vlasoch a originálnymi starými hudobnými nástrojmi prinášajú neopakovateľný zvuk zlatej éry Ameriky ale i nostalgiu zo slovenskej proveniencie.

„Veľmi sa tešíme, že sme aj tento rok dostali príspevok z Fondu na podporu umenia, pretože týmto projektom robíme osvetu po celom Slovensku v zmysle hesla – nie je jazz ako jazz. To, že jazz zo začiatku 20. storočia môže byť aj veľmi príjemná, nádherná, melodická a dokonca tanečná hudba, sa môžu návštevníci našich koncertov presvedčiť na vlastnej koži,“ prezrádza L. Fančovič.

Swing je iba jeden z mnohých žánrov, ktoré sa hrali začiatkom 20.storočia

Mnohí ľudia si skôr vedia predstaviť, čo sa pod týmto obdobím skrýva, keď sa povie swing, ale to je iba jeden z mnohých jazzových žánrov, ktoré sa vtedy hrávali. Ďalšími sú napríklad ragtime, blues, hot jazz či boogie-woogie,“ uviedol pre médiá kapelník, klavirista, saxofonista a aranžér Ladislav Fančovič.

„Tento rok je pre nás veľmi výnimočný, pretože si pripomíname 100. výročie vzniku prvej Československej republiky a tá je dodnes synonymom pre morálku, hodnoty, eleganciu a slušnosť. Preto tento rok odohráme veľa koncertov, ktoré budú mať podtitul Hudba prvej republiky, kedy sa aj v Československu  darilo jazzu a bolo tu množstvo orchestrov a spevákov, ktorí vlastne stvorili českú a slovenskú populárnu hudbu.

Určite netreba zvlášť predstavovať Františka Krištofa Veselého, Arnošta Kavku, Vieru Rackovú, Inku Zemánkovú, Jiřinu Salačovú, orchester R. A. Dvorského, Karla Vlacha či Karla Kraugardtnera.“

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte