Jednou vetou

Festival Azyl ožíva po šiestich rokoch

Naposledy mohli diváci vidieť tvorbu autorov prostredníctvom webovej stránky v roku 2012

foto: Facebook

Festival krátkych minútových a päťminútových filmov a videoklipov Azyl po dlhšej prestávke opäť ožíva. Organizátori sa rozhodli podujatie obnoviť a začínajúcim filmárom i profesionálom opäť poskytnúť priestor pre prezentáciu svojej tvorby. Prihlasovanie do súťažných a nesúťažných sekcií je spustené od 22. februára a bude trvať do 15.mája.

Festival nadviazal spoluprácu s medzinárodným filmovým festivalom Art Film Fest Košice (15. – 23. júna), ktorý uvedie výber najlepších filmov Azylu, a zároveň ocení autorov. „Minútové filmy sú podľa môjho názoru disciplína, v ktorej môže každý začínajúc filmár ukázať, čo je v ňom,“ komentoval oživenie festivalu jeho riaditeľ Maroš Hečko.

Medzinárodný Festival Azyl sa konal v rokoch 2006 až 2012, filmári sa prezentoval v súťažných aj nesúťažných sekciách. Radosť z obnovy festivalu zrejme nebudú mať len študenti, filmoví nadšenci a profesionáli, ale aj fanúšikovia krátkej audiovizuálnej tvorby, nakoľko v uplynulých rokoch na Slovensku a v strednej Európe chýbalo podujatie zamerané na krátkometrážne filmy. Autori prihlasovali v každom ročníku stovky filmov, ktoré videli desiatky tisíc návštevníkov webstránky festivalu.

Tradične festival ponúkal pestrú zmes autorských diel a žánrovo bol neobmedzený

Vedľa hraných snímok sa tak objavovala aj experimentálna či animovaná tvorba. Výber najlepších filmov sa dostal aj na festivaly vo Florencii, Amsterdame, Pozege, Vilniuse, Londýne či brazílskom Rio de Janeiro. Aktuálne plánujú organizátori aj projekcie v partnerských krajinách. Filmy tak uvidia diváci okrem Košíc aj v ďalších mestách na Slovensku i na podujatiach v Česku, Maďarsku a Poľsku.

O celkových víťazoch v troch súťažných kategóriách – minútové filmy, päťminútové filmy a videoklipy Festivalu Azyl 2018 bude rozhodovať odborná porota z krajín V4. Slovensko bude zastupovať režisér Jonáš Karásek a scenáristka a dramaturgička Zuzana Gindl-Tatárová.

Návštevníci webstránky festival.azyl.sk zasa budú môcť hlasovať za najlepší divácky film online. Nesúťažná kategória bude slúžiť ako v minulých rokoch na filmové diela, ktoré nesplnia časový limit, ale autori sa rozhodnú prezentovať ich pred verejnosťou.

Môže vás zaujímať

Festival Malý Žákovic priniesol pohodovú atmosféru, vystúpili Hex, Para i Bez ladu a skladu