Jednou vetou

Festival Malý Žákovic priniesol pohodovú atmosféru, vystúpili Hex, Para i Bez ladu a skladu

V Trenčianskych Bohuslaviciach sa počas uplynulého slnečného víkendu konal festival Malý Žákovic, ktorý nahradil 20. ročník obľúbeného podujatia Žákovic Open.

Foto: Facebook

Na podujatí sa predstavili tiež Medial Banana, Cpt. Slice, Žena z lesoparku, Chór vážskych muzikantov, Talkshow, Hudba z Marsu či Družina.

V Trenčianskych Bohuslaviciach sa počas uplynulého slnečného víkendu konal festival Malý Žákovic, ktorý nahradil 20. ročník obľúbeného podujatia Žákovic Open. Piatkový program otvorila kapela Cpt. Slice, po ktorej nasledovali formácie Žena z lesoparku či legendárni Bez ladu a skladu. „Po dvadsiatich rokoch sme si zahrali na Žákovici a ja som veľmi rád, hralo sa nám výborne. Pre mňa to bolo fantastické. Som vďačný, že tu ľudia boli a že ich bolo toľko. So skupinou Hex nás okrem iného spája to, že náš bubeník Peter Slameň je zakladajúcim členom Hexu. Napriek tomu, že sa pohybujeme v iných hudobných svetoch, sme s Yxom veľmi dobrí kamaráti. Niekedy sa tie svety stretnú a niekedy rozdelia. Máme veľmi silný a otvorený vzťah a som rád, že robí tento festival a že sa to podarilo aj tento rok,“ povedal líder Bez ladu a skladu Michal Kaščák.

Kapela Medial Banana predstavila aj skladby z tohtoročného albumu Nedotknuteľní. „Hralo sa nám super, Žákovic je vždy parádna akcia, ľudia sú tu vždy veľmi milí a tešia sa na kapely, ktoré tu koncertujú. Vždy tu dostaneme super energiu, pre také publikum je radosť vystupovať. Tento rok je to o to väčšia radosť – vystupovať na veľkom pódiu, pre veľa ľudí. Sme vďační, že sa Žákovic konal,“ vyjadril sa jeden zo spevákov skupiny Pokyman.

Sobotňajší program odštartovala trenčianska undergroundová skupina Chór vážskych muzikantov, známa aj ako CHVM, ktorá tento rok oslavuje 40 rokov na scéne. Po nich zahrali Talkshow, Hudba z Marsu aj Para, ktorá predstavila hity ako Abstinent, Keď ťa stretnem či Otec. „Ja sa tu vyskytujem, aj keď nehráme. Je to môj obľúbený festival, mám tu naozaj veľa zážitkov. S Parou sme tu vystupovali minimálne desaťkrát. Po štvormesačnej odmlke sa tešíme z koncertovania a máme aj novú pesničku Ako na dlani, ktorá je titulnou piesňou k filmu Letní rebeli,“ prezradil spevák Lasky.

S domácou stálicou Hex si hity Nikdy nebolo lepšie, V piatok podvečer či Snežný pluh zaspieval celý festival. Obľúbená kapela v premiére naživo odpálila novinku Mesto stratilo dych, v ktorej si spolu so Šarkanom zaspievala dcéra Maroša Kramára Tamara. „Bolo to pre mňa po prvý raz v živote. A ešte pred tak veľkým publikom. Mala som stres a strach, ale akonáhle som vyšla na pódium, tak to opadlo. Adrenalín, endorfíny, všetko bolo super. Bola vynikajúca atmosféra. So Šarkanom sa mi spievalo super, chalani sa usmievali a podporovali ma, takže to vyšlo nad očakávania,“ zverila sa Tamara Kramárová.

Fefe, Yxo, Šarkan a Tybyke venovali koncert zosnulému spevákovi Petrovi „Ďuďovi“ Dudákovi, na ktorého si zaspomínali aj v skladbe Keď sme sami. „Festival sme si s kapelou nesmierne užili, hrali sme po dlhých piatich mesiacoch. Veľmi sa teším, že sme sa rozhodli festival zorganizovať a že nám ľudia vyslovili dôveru tým, že sa tak rýchlo vypredal. Veľmi ďakujem partnerom a ľuďom z Bošáckej doliny, ako aj tímu z Bratislavy, ktorí nás tento rok podporili a podržali. Bez nich by festival nemohol byť. Som naozaj šťastný, že sme neporušili tradíciu a že všetko dobre dopadlo. Už teraz pracujeme na line-upe festivalu na budúci rok, v roku 2021 sa stretneme 30. až 31. júla,“ prezradil organizátor festivalu a basgitarista Hexu Tomáš „Yxo“ Dohňanský. Na záver festivalu sa predstavila kapela Družina.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte