Jednou vetou

Film Nina si odniesol hlavnú trofej z Filmového festivalu Nisa

Herečka Bibiana Nováková a herec Robo Roth počas tlačovej konferencie k filmu Nina v Bratislave 19. septembra 2017

foto: TASR

Snímka slovenského režiséra Juraja Lehotského Nina získala hlavnú trofej 15. ročníka Filmového festivalu Nisa, unikátneho podujatia v nemecko-česko-poľskom pohraničí. Dejiskom prehliadky, ktorá vyvrcholila počas víkendu v poľskom Zgorzelci, bolo od 15. mája 20 lokalít v Nemecku, Česku a Poľsku.

Víťazný film (ktorý vznikol v slovensko-českej koprodukcii a ktorý premietli v svetovej premiére na vlaňajšej festivalovej prehliadke v Karlových Varoch, pozn. TASR) presvedčil svojim citlivým a autentickým pohľadom na dieťa, ktoré musí bojovať s dôsledkami rozchodu rodičov, konštatovala odborná porota v zdôvodnení udelenia ocenenia dotovaného sumou 5000 eur.

Katapult oslavuje 40 rokov od debutu, vydáva Zlatú kolekciu Katapult Essential

Dramaturgiu festivalu Nisa, pri zrode ktorého stáli v roku 2004 organizátori z Grosshennersdorfu v nemeckej spolkovej krajine Sasko spoločne s kolegami z Liberca a Zielonej Góry, tvorili i tentoraz tri súťažné sekcie a mnoho ďalších prehliadok nesúťažného charakteru, ale aj rámcový program, v ktorom nechýbali výstavy, čítania, koncerty a párty. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Medzi ďalšími nositeľmi ocenení festivalu bola i nemecká herečka Barbara Auerová za najlepší výkon v snímke Vakuum filmárky Christine Repondovej, poľský scénograf Radoslaw Zielonka za prácu na filme Cicha Noc Piotra Donalewského a renomovaný nemecký režisér Christian Petzold, ktorému udelili čestnú cenu.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte