Jednou vetou

FOTO: Famózny Meky Žbirka takto oslávil 40 rokov na scéne

Svoju 40tku na hudobnej scéne oslávil Miro Žbirka exkluzívnym koncertom V Bratislave

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Skvelý zážitok pre všetkých jeho fanúšikov. V Bratislave svoju 40tku na hudobnej scéne oslávil Miro Žbirka (67) exkluzívnym koncertom. Šlo o tretie vystúpenie po koncertoch v Londýne a Prahe. Takto to pred pár dňami (5. 12.) roztočil:

FOTO: Už je zdravý ako rybička. Meky Žbirka sa objavil nedávno v Bratislave

Už pri príchode do arény zimného štadióna Ondreja Nepelu mnohí pochybovali, čo im názov koncertu hovoril, že slovenský Paul McCartney je 40 rokov na scéne. Čísla však nepustia, Meky nahrával svoj prvý sólový album Doktor Sen v závere roka 1979.

Hneď ohľad na scénu vzbudil prvý obdiv, široké pódium, panoramatická zadná projekčná stena. Žiadne zbytočnosti okrem zvukového a svetelného parku. S touto scénou určite uspel aj na koncerte v Londýne.

FOTO: Žiari ako v siedmom nebi. Takto randí Drobná so Šebom

Úvod samotný bol elegantný, krátky strihový dokument z koncertného trojlístka miest Londýn, Praha a Bratislava, samozrejme s Mirom v šiltovke uprostred diania. Prestrih do nástupu skupiny, protagonistu a prvý hit Možno sa ti zdá. Po ňom Medley V slepých uličkách, Katka a Prvá.

 

Na scénu prichádza prvý hosť, skupina IMT Smile. Táslerovci zahrali pieseň C’est la vie z albumu K. O. (1990), prešli do skladby I Want You (She’s So Heavy) z albumu Abbey Road skupiny Beatles a potom pridali aj vlastný song Poď so mnou.

Scéna patrí opäť Žbirkovi a skladbám Dr. Jekyll & Mr. Hyde, Múr našich lások, Miliónkrát, slávnemu duetu s Marthou Čo bolí, to prebolí, Len s ňou, Fair play, Zažni, ďalšiemu duetu Čistý svet s Ráchel Skleničkovou z nového albumu, starším hitom Cesta zakázanou rýchlosťou a Balada o poľných vtákoch.

 

Čo pieseň, to hit, tak sa núkala aj otázka, mal Meky aj skladby, ktoré neboli hitmi? Úvahy na túto tému išli bokom pri nástupe hviezdnych anglických muzikantov, s ktorými nahrával v Londýne Double Album, prichádzajú Blair Cunningham (bicie), Robbie McIntosh (gitara), Hamish Stuart (basgitara), Dean Ross (klávesy), Pearse McIntyre (gitara) a Rob Casse (gitara, spev).

článok pokračuje nižšie

Spevák si koncert užíval | Foto: TASR

 

Producent Rob Casse sa ujal aj mikrofónu a partia hráčov, ktorí tvorili sprievodnú skupinu Paula McCartneyho, sa uviedla hitom Can’t Buy Me Love skupiny Beatles.

V priebehu koncertu ešte pridali „beatlesovky“ Drive My Car a Get Back. Angličania sprevádzali Žbirku aj pri skladbe Skúška snov, duetu s Katkou Knechtovou, aj skladbách Každý chce byť naj a Dievča.

 

Ďalším hosťom bola škótska speváčka Eddi Reader (1959). Spolu s Mirom ponúkli skladbu Take Me Home z nového albumu, ktorý aj spolu nahrávali. Eddi k tomu pridala aj svoj najväčší hit, skladbu Perfect, ktorú nahrala v roku 1988 so skupinou Fairground Attraction a dostala sa s ňou na prvé miesto anglickej hitparády.

článok pokračuje nižšie

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry):

 

FOTO: Speváčka Marcela Laiferová a bývalý šéf hasičov Nejedlý. Toto majú spoločné

Medzinárodné hudobné zoskupenie ponúkne večný hit Hey Jude, sólo spieva Žbirka, zbory Angličania a vďační diváci pridávajú vokály. Záver koncertu je hitový, Biely kvet, ktorý si vlastne zaplnený „zimák“ odspieval sám a tri prídavky, Atlantída, 22 dní a Mám rád z Modrého albumu (2001), ktorým už niekoľko rokov Žbirka koncerty končí. Bratislava venuje svojmu rodákovi záverečný standing ovation. Bratislava zažila v poslednom období viacero výborných koncertov, pred pár dňami tu hrali nemecké legendy Scorpions.

 

„Samozrejme človek nikdy nemôže vedieť, aká bude odozva, ako to zarezonuje. Priznám sa, že ma to potešilo. A veľmi ma potešilo, že hostia tu strávili určitý čas, že sa im tu páčilo. Gitarista Robbie McIntosh mi hovoril, ako nakúpil deťom darčeky. Celé to na mňa pôsobilo, že sme mali šťastie. Im sa to páčilo, nám sa to páčilo, a ako sa ukázalo, aj publikum reagovalo,“ uviedol pre TASR Žbirka.

TAKÁTO BOLA ATMOSFÉRA NA KONCERTE:

 

Akých bolo tých 40 rokov na scéne? „Rýchlo to ubehlo. To asi nebudem jediný, kto o živote takto filozofuje. Zase sa vrátim k tomu, keď sme začínali, prvá zostava Modusu, potom Modus s Marikou Gombitovou, Jankom Lehotským, Laco Lučenič, Limit a tak ďalej. Myslím, že nikoho z nás nenapadlo, že to bude trvať tak dlho, že ešte v roku 2019 bude nejaký koncert, pretože my sme uvažovali tri roky dopredu. To je to, čo sme sa odvážili si predstaviť, v 80. rokoch si predstaviť rok 2019, my sme si nevedeli predstaviť ani rok 2000. Sa mi to splnilo, dá sa hovoriť aj o určitej satisfakcii, lebo väčšinou si človek niečo užije a už má iný plán,“ dodal Žbirka.

 

FOTO a VIDEO: To je ale štramák. Otto Weiter takto ohúril všetky svoje fanúšičky

Od mája do októbra 1968 nahrávala skupina Beatles v štúdiu na Abbey Road dvojalbum. To mal Meky necelých 16 rokov. O 50 rokov neskôr, v tom istom štúdiu na Abbey Road nahrával dvojalbum aj Miro Žbirka. Beatles dali svojmu názov White Album, Žbirka tomu svojmu Double Album. S odstupom pol storočia tak nasledoval svoje hudobné idoly.

TAKÁTO BOLA ATMOSFÉRA NA KONCERTE:

 

„Abbey Road mi nemôže zovšednieť. To je vylúčená vec. Keď som prišiel prvýkrát, točil som jednu pesničku, Love Shines. Bol tam už bubeník Blair Cunningham, ktorý dnes s nami hral. Vtedy mi zabudol povedať, že okrem skupiny Pretenders hral s Paulom McCartneym. Je to stále pre mňa nový zážitok. Ale zoznámil som sa tam so všetkými štúdiami, to miesto už dôverne poznám. Keby mi to niekto hovoril v roku 1968, tak by som mu povedal, že sa zbláznil. Ale stalo sa.“

 

Rozhovor: Riskovali sme, ale nezľakol som sa. Takto si Maťo Ďurinda spomína na november 89

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

 

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

 

Nafotené v spolupráci s HUAWEI

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte