Jednou vetou

FOTO: Karnevalová sezóna v Nemecku vyvrcholila Ružovým pondelkom

Tradičný karnevalový sprievod počas Ružového pondelka v centre Düsseldorfu 12. februára 2018

foto: TASR/AP

Karnevalová sezóna v Nemecku vyvrcholila v takzvaný Ružový pondelok veľkými pouličnými fašiangovými sprievodmi, počas ktorých si účastníci robili žarty z verejne známych ľudí ako kancelárka Angela Merkelová, americký prezident Donald Trump a britská premiérka Theresa Mayová. Tí všetci sa objavili na alegorických vozoch v podobe papierových figurín.

Najväčšie prehliadky sa konali v mestách Kolín nad Rýnom, Düsseldorf a Mainz, informovala tlačová agentúra DPA.
V Kolíne očakávali približne milión návštevníkov. Sprievod sa začal sa krátko po 10.00 h SEČ. Predviedlo sa na ňom 85 alegorických vozov, 390 koní a okolo 11.000 účastníkov. Trump bol znázornený ako parný valec.

Z alegorických vozov rozhodili medzi davy ľudí v karnevalových kostýmoch, ktorí lemovali ulice historického starého mesta, okolo 300 ton cukríkov, 700.000 čokoládových tyčiniek, 220.000 čokoládových bonboniér a 300.000 malých kytíc kvetov.

Sprievod v Mainzi s trasou dlhou 7,2 kilometra sa pohol presne o 11.11 h SEČ a mal 8.800 účastníkov. Organizátori očakávali, že si ho príde pozrieť 550.000 ľudí.

Macron ako Napoleon

Bolo vidieť, ako Trump golfovou palicou odpaľuje parížsku klimatickú dohodu; Merkelovú znázornili ako obrovskú korytnačku prikyvujúcu na všetky strany a s nápisom: „Keď hrozia ťažkosti alebo nešťastie, jednoducho vtiahne hlavu.“

V Mainzi sa objavili aj britská premiérka Mayová a severokórejský vodca Kim Čong-un. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa „zjavil“ ako Napoleon s heslom „En Marche!“, čo vo francúzštine znamená „Vpred!“ a je súčasťou názvu jeho politickej strany La République En marche! (Republika v pohybe).

Sprievod v Düsseldorfe sa pohol okolo poludnia, podľa očakávania si ho mali prísť pozrieť pri prechádzaní mestom státisíce ľudí. Tento rok sa do sprievodu prvýkrát zapojila so svojím alegorickým vozom aj židovská obec a ponúkala kóšer bonbóny.

Schulz čelil ostrej kritike

V Düsseldorfe sa stal terčom žartov odchádzajúci líder sociálnych demokratov (SPD) Martin Schulz – na jednom alegorickom voze sa objavil spolu so svojou navrhovanou náhradou, Andreou Nahlesovou. Je znázornená pri tom, ako ho vkladá do mlynčeka, a s nápisom, ktorý sa pohráva so Schulzovým menom a ktorý znie podobne ako slovo vyjadrujúce v nemčine chybu (Schuld) – to naznačuje, že je to jeho chyba.

Schulz sa dostal pod paľbu ostrej kritiky, keď jeho strana dosiahla v septembrových voľbách najhorší výsledok od roku 1949; potom urobil obrovský obrat a vytvoril koalíciu s Merkelovou.

Na alegorických vozoch v Düsseldorfe sa objavila aj kancelárka Merkelová v podobe obrovského pavúka obklopeného kosťami svojich protivníkov, a tiež prezident Trump, ktorého hrdúsil veľký ruský medveď.

Pozrite si aj: Karnevalová bodka za fašiangami 2018 bola aj v Hurbanove

Môže vás zaujímať

FOTO: To je ale premena! Bývalá televízna hviezda zmenená na nepoznanie