FOTO: Krv v žilách návštevníkom Pohody rozpumpovali The Roots

Koncert americkej hip-hopovej skupiny The Roots na 23. ročníku multižánrového festivalu Pohoda 2019 na letisku v Trenčíne 12. júla 2019

foto: TASR - Radovan Stoklasa

Návštevníkov 23. ročníka multižánrového festivalu Pohoda 2019 počas piatka (12. 7.) neodradilo ani chladnejšie počasie. Krv v žilách im rozpumpovala americká hip-hopová formácia The Roots. Vo večerných hodinách zasa romantickými baladami očarila neosoulová diva Lianne La Havas.

Publikum však sklamalo, že jedna z najsilnejších headlinerov, škandinávska indie pop skladateľka Lykke Li, napokon na Pohodu neprišla. O bodku za piatkovým večerom s úderom polnoci sa postaral britský víťaz BBC’s Sound Michael Kiwanuka.

FOTO: Čaputová diskutovala na Pohode: Som hrdá na túto krajinu

Energické vystúpene hip-hopových, a zároveň džezových The Roots na letisku v Trenčíne patrilo k zriedkavým hudobným udalostiam. Slovákom môžu byť známi zo šou amerického komika Jimmyho Fallona. Pravidelne hrávajú jedine na vlastnom festivale The Rooots Picnic v rodnej Philadelphii. Formácia, ktorá je dlhodobo považovaná za jednu z najlepších na svete, funguje už od roku 1987. Reper Black Thought sa postaral na trenčianskom letisku o výdatnú dávku pozitívnej energie. Skupinu tvoria tiež hráč na bicie Questlove, ktorý vo formácii pôsobí od jej začiatku. Elektronické klávesy má na starosť Kamal Gray, perkusie F. Knuckles. K novším členom patria Captain Kirk Douglas (elektrická gitara), Tuba Gooding (suzafón) a Mark Kelley (basová gitara).

O romantickú atmosféru sa naopak postarala Britka Lianne La Havas. Lianne získala za svoj debut Is Your Love Big Enough? ocenenie iTunes Album of The Year a nomináciu na Mercury Prize. Štyrikrát bola nominovaná na Mobo Awards či na ocenenia BBC Sound of Brit Awards a Grammy. Ako prezradila médiám, na gitare začala hrať pomerne neskoro, a to až v 18 rokoch. Spolu v kombinácii s jej unikátnym hlasovým prejavom a farbou hlasu oslovila osobnosti ako Prince, Alicia Keys či Justine Vernon zo skupiny Bon Iver.

URPINER: Pohoda 2019 s Banskobystrickým pivovarom je poriadne naštartovaná

S kariérou začínala ako sprievodná speváčka Palomy Faith. Pre médiá prezradila, že jej doposiaľ najkrajším zážitkom bolo stretnutie so Steviem Wonderom, s ktorým tajne túži spolupracovať. Dcéra gréckeho otca a jamajskej matky sa netají tým, že k hudbe ju viedli odmalička rodičia. Tí jej predstavili široký záber hudobných žánrov, z ktorých si Lianne vytvorila ten svoj. Piesne Green and Gold, Unstoppable, Midnight, či cover verziu Starry Starry Night predviedla aj slovenskému publiku.

Sklamaním pre fanúšikov bolo, keď sa dopočuli, že speváčka Lykke Li napokon kvôli zrušenému letu nevystúpi. „Veľmi nás to mrzí, no existujú veci, ktoré nemáme vo svojich rukách. Lykke Li pre mnohé zrušené a omeškané lety nevystúpi na Pohode 2019,“ uviedol šéf festivalu Michal Kaščák. Švédka, známa skladbami I follow the Rivers či Sadness is a blessing, sa návštevníkom ospravedlnila prostredníctvom sociálnych médií. Nahradilo ju pomerne neznáme duo Sink Ya Teeth, ktoré však publikum prijalo pozitívne.

FOTO: Prvý večer Pohody 2019 začínala skupina Lola Marsh

Bodku za večerom dal presne o polnoci britský soulový spevák Michael Kiwanuka. Víťaz BBC’s Sound a dvakrát nominovaný na Mercury Prize sa do povedomia verejnosti dostal ako predskokan britskej speváčky Adel. Umelec, ktorého prirovnávajú k hviezdam ako Marvin Gaye, Bill Withers či Van Morrison, sa teší mimoriadnej priazni kritikov. Po jeho piesňach neraz siahajú filmoví a seriáloví tvorcovia. Slovenskému publiku je známy predovšetkým skladbami Cold Little Heart či Love and Hate. Ponúkol však aj silné pesničky ako Black Man in a White World, Rule the World či Father’s Child.

Pohoda si druhý večer zaspievala aj s Petrom Lipom

Festival Pohoda je v plnom prúde, avizovaný piatkový dážď (12. 7.) sa nad letiskom v Trenčíne zmenil iba na jemný dáždik, ktorý nemohol ani na chvíľu zmeniť program zabávajúcich sa fanúšikov.

Máloktorý interpret domácej hudobnej scény dokáže nadviazať kontakt aj s viacgeneračným publikom v priebehu pár minút, ako náš najvýznamnejší jazzman Peter Lipa. Pohodu nevynímajúc. S Lipom, ktorý večerný program rozbiehal, si preplnená Nay aréna spievala, tlieskala, v niektorých pesničkách mu vytvorila aj zborový druhý hlas. Jeho diskografia zaznamenala v ostatných mesiacoch dva prírastky, prvým je album Slovenské evergreeny, ktorý vydal v novembri minulého roka. Ponúka na ňom desať piesní z obdobia 30. až 50. rokov minulého storočia v nových aranžmánoch.

FOTO: Takto si začali užívať prázdniny populárni seriáloví Oteckovia

Tým druhým je album Dobré meno, ktorý vydal v apríli tohto roku. Z neho zaradil do playlistu piesne Znova a znova, Problémy s problémami, Manhattan, 120/80, ktorý doplnil známymi hitmi Páni v najlepších rokoch, Tvár v zrkadle, Sťahovaví vtáci, Caracas, Maturantky a Balada o štyroch koňoch. Môže chcieť fanúšik viac?

Spevácku dráhu začínal Peter Lipa v roku 1963 v skupine Struny, ktorá bola zložená zo študentov architektúry a stavebnej fakulty. V roku 1967 spieval so skupinou Istropolitana. V roku 1968 bol jedným zo zakladateľov skupiny Blues Five. V 70. rokoch účinkoval s orchestrom Gustáva Offermmana, Revival Jazz Bandom a skupinou Hej. Od roku 1976 je dramaturgom aj promotérom najväčšieho slovenského festivalu Bratislavské jazzové dni. V roku 1983 vydal debutový album Neúprostné ráno. Jeho diskografia dnes ráta na tri desiatky albumov a kompilácií.

Ste milovníci dobrej hudby? Týchto 8 festivalov nesmiete vynechať!

„Myslím si, že som bol jeden z prvých na Pohode, keď začínala, ešte to nebolo na letisku. Som rád, že môžem spievať pred toľkými ľuďmi, hlavne som rád, že je tu taká hudby žiadostivá atmosféra. Tí ľudia prišli, chcú sa zabávať, chcú sa unášať hudbou a to je veľmi dobrý pocit. Išli s nami od prvej chvíle, boli zvedaví, čo im ponúkneme, boli ochotní všetkému aplaudovať a podeliť sa s nami o radosť, o celý výsledok tohto koncertu. Mám stabilnú kapelu, sú to chlapci, ktorí poznajú môj repertoár. Nemám pri takýchto vystúpeniach pevný playlist, viem počas koncertu zmeniť poradie piesní či niektoré zameniť. Podľa toho, ako publikum reaguje, viem vycítiť, čo by si prípadne žiadali,“ povedal spevák.

Na svoje si prišli aj fanúšikovia hip-hopu. Dvaja poprední hip-hopoví interpreti Vec a Tono S. prišli na Pohodu so spoločným projektom Ultrazvuk. Odštartovali ho v lete 2018 prvým singlom Teleport. Formácia vydala aj rovnomenný album, na ktorom je 13 skladieb, ku trom z nich už nakrútili aj videoklipy. Na jar absolvovali aj Ultratour po slovenských mestách. Fanúšikovia si svoju dávku tohto štýlu užili pri skladbách Ultrazvuk, Teleport, Na jedno kopyto, Tik tak či Ty alebo Vráť sa domov.

Tip na výlet v Európe: Anglicko nie je len o Londýne, oplatí sa vidieť aj tieto miesta

Tretíkrát sa na Pohode predstavila známa bratislavská reggae formácia Medial Banana, predchádzajúce koncerty odohrali v roku 2015 a 2018. Skupina vznikla v roku 2009, krátko nato vydali EP platňu Naturally Lifted. Na svojom konte majú tri vydané albumy, debutový Uplifted, na ktorom im dve piesne mixovalo legendárne jamajské štúdio Tuff Gong, ktoré založil Bob Marley.

Druhý Rockin‘ it vyšiel v závere roka 2015, tretí Inna Jamdown vydali v decembri 2016. Frontmanmi kapely sú speváci Pokyman a Erik Šulc, obsadenie kapely tvoria gitarista Peter Zajaček, basgitarista Matej Krivánek, klávesák Lukáš Minařík a hráč na bicie nástroje Jaro Žigo. Kto má rád rytmy v štýle reggae, nemohol na ich produkcii chýbať a zabávať sa pri hitoch Káva, Keď padá dážď, Môžem všetko, Nemôžem prestať či novinke Ten Vibe.

Druhý deň Pohody 2019 vo fotogalérii:

Môže vás zaujímať

Vo veku 88 rokov zomrel fotograf Gregor