Jednou vetou

FOTO: Fotograf Tono Stano. Pri nohách mu ležali svetové hviezdy!

Poprednému československému fotografovi Tonovi Stanovi (vpravo) pózovali pred objektívom hviezdy ako Robert De Niro či Morgan Freeman

autorská koláž hlavne.sk, jxp, Tono Stano

V stredu večer prišiel do Bratislavy porozprávať o svojej tvorbe popredný československý fotograf Tono Stano. Rodák zo Zlatých Moraviec žije v Prahe. Takto sa zrodil jeho hviezdny príbeh:

FOTO: Do kín prichádza slovenská romantická komédia

Do sveta fotografie sa vydal Tono Stanu cez bratislavskú Školu umeleckého priemyslu (ŠUP) a následne pražskú FAMU.

Vo svojej práci sa venuje ľudskému telu „Ľudské telo má rovnaké výrazové schopnosti ako tvár“. Nemá rád slovo akt a svoju tvorbu označuje ako figurálna fotografia. Svoje diela vystavuje v galériach po celom svete.

FOTO: Speváčka Marcela Laiferová a bývalý šéf hasičov Nejedlý. Toto majú spoločné

V HubHub Twin City porozprával o tom ako nikdy nerieši to čo už urobil, ale zaujíma ho to, na čom ide pracovať.

Fotoaparát so sebou nenosí, ale stále ma pri sebe papier a ceruzu a svoje nápady si kreslí, aj keď telefón pri sebe má a občas ho aj použije.

článok pokračuje nižšie

Fotografia Zmysel z roku 1992 | Foto: Tono Stano

 

Rozhovor: Riskovali sme, ale nezľakol som sa. Takto si Maťo Ďurinda spomína na november 89

Nikdy neoslovil žiadnu galériu a nikdy nefotil kvôli peniazom. Pri otázke, za koľko predal svoju najdrahšiu fotografiu odpovedal: „Nepozeral som sa roky na svoj účet v banke, nefokusujem sa na peniaze, chcem byť bližšie emóciám ako peniazom „.
Robím totiž len to, čo ma nadchne a dodáva mi energiu k realizácii.

Medzi prvými, kto si kúpil fotografie Tona Stana bol jeden z najväčších svetových zberateľov fotografického umenia Manfred Heiting – nemec žijúci v USA. V súčastnosti k najväčším zberateľom tvorby Tona Stana patrí finančná skupina PPF najbohatšieho čecha Petra Kellnera.

FOTO: Kamoši na večeri. Toto spolu riešili režisér Núñez s bývalým šéfom RTVS Mikom

Najslávnejšou fotografiou Tona Stana je fotka Zmysel, ktorú vytvoril v roku 1992. Autorovi prestížnej antológie The Body (Telo), ktorá mapuje históriu fotografie ľudského tela američanovi Williamovi A. Ewingovi, sa práve táto fotografia veľmi zapáčila a vybral si ju na obálku tejto knihy. Kni sa krátko po svojom vydaní stala bestsellerom. Tono Stano hovorí: „poskytol som ju zadarmo a bola to moja najlepšia investícia v živote“. Práve táto kniha bola inpulzom pre hollywoodskych tvorcov filmu Showgirls a použili fotografiu Tona Stana na plagáte k filmu. „Táto fotka vlastne charakterizuje, vystihuje môj prístup k veci „.

O pôvode druhov: Časť cirkvi Darwina odsúdila, takýto bol jeho názor na Boha

V roku 1994 ho oslovili riaditeľ festivalu Jiři Bartoška spolu s producentom festivalu Rudolfom Biermannom na spoluprácu pri tvorbe propagačnej kampani Filmového festivalu Karlove Vary a od vtedy je jeho neoddeliteľnou súčasťou. Je autorom hlavnej ceny festivalu pre najlepší film – sošky Krištáľový glóbus.

FOTOGRAFIE OD TONA STANA: (kliknite na miniatúry)

 

FOTO: Zdravé potraviny aj nejaký šperk. Na toto sa nevedela známa tenistka vynadívať

Tono Stano sa preslávil aj portrétmi filmových hviezd (Scarlett Johansson, Morgan Freemann, Miloš Formann, John Malkovich a mnoho ďalších): „Začal som fotiť portréty filmových hviezd, aby som nemusel chodiť do kina „.

Na otázku, ako pôsobí globalizácia na fotografiu odpovedal „Otrokárstvo na ľudskej duši, človek sa vlastne nevyvinie do svojho ja, ľudia sa nevyvinú do samého seba „.

Káva si prešla dlhým vývojom. Dnes má vlastnú kultúru a robí ľudí spokojnejšími

Budúci rok chystá Tono Stano výstavu svojich fotografií aj v Bratislave a to v galérii Whitte&Weiss.

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry):

FOTO: Žiari ako v siedmom nebi. Takto randí Drobná so Šebom

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

VIDEO: Objavili unikátny asteroid s chvostom ako kométa