Jednou vetou

FOTO: Tieto musíte vidieť. Toto sú ikony svetovej architektúry!

Ikony svetovej architektúry

autorská koláž hlavne.sk, Instagram

Nepatria medzi najznámejšie stavby na svete, napriek tomu sú však jednými z najnavštevovanejších práve pre svoju jedinečnosť. Prinášame vám výber piatich najikonickejších stavieb. Poznáte všetky z nich?

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Las Setas De Sevilla v Španielsku | Zdroj: wikipedia.org

1. Las Setas De Sevilla

Metropol Parasol, či Las Setas de Sevilla, čo v preklade znamená „Sevillské huby“ sú najväčšou drevenou konštrukciou na svete. Drevené „hríby“ dlhé až 150 metrov boli navrhnuté nemeckým architektom Jürgenom Mayerom a pri ich návšteve môžete vidieť múzeum v podzemí, či jedinečnú vyhliadku na strechách drevenej konštrukcie. 

FOTO: Dominanty opradené legendami

Guggenheimovo múzeum v Španielsku | Zdroj: guggenheim-bilbao.eus

2. Guggenheimovo múzeum

Múzeum moderného umenia sa nachádza v španielskom Bilbae a je typické zakrivenými líniami s množstvom vzájomne prepojených dielov. Stavbu, ktorá vyšla z dielne amerického architekta Franka Owen Gehryho tvoria pravouhlé matné vápencové bloky a lesklé titánové diely. Stavba gigantického múzea trvala 4 roky a dokončená bola v roku 1997.

FOTO: Na tieto prehliadky vďaka Lagerfeldovi nezabudnete!

Sanktuárium Las Lajas v Kolumbii | Zdroj: reddit.com

3. Sanktuárium Las Lajas

Katolícka bazilika Las Lajas sa nachádza v kolumbijskom kaňone rieky Guáitara. Stavba chrámu sa začala po zázračných udalostiach v roku 1754, súčasnú podobu však chrám nabral až v 50-tych rokoch minulého storočia. Chrám sa nachádza 100 metrov nad zemou, a dostanete sa doňho po 50 metrov dlhom moste, ktorý sa klenie ponad kaňon. 

FOTO: Chcete sa v lete ochladiť? Nechoďte k moru, skúste tieto jaskyne!

Wat Rong Khun v Thajsku | Zdroj: pixabay.com

4. Wat Rong Khun

Budhistická svätyňa Wat Rong Khun, známa najmä ako Biela svätyňa sa nachádza v Thajsku. Dizajnoval, konštruoval a otvoril ju pre návštevníkov umelec Chalermchai Kositpipat v roku 1997. Chrám tvoria 4 hlavné časti, a každá z nich je plná detailov s hlbokým, až duchovným významom. Na stavbe stále prebiehajú práce, ktoré by mali byť podľa odhadov dokončené až v roku 2070.

FOTO a VIDEO: Pozrite si tie najkrajšie miesta na zemi!

Tancujúci dom v Českej republike | Zdroj: nehnutelnosti.sk

5. Tancujúci dom

V rebríčku najobdivovanejších stavieb sveta nechýba ani známy Tancujúci dom v susednej Prahe. Navrhnutý bol americkým architektom Frankom Gehrym spolu s českým architektom Vladom Milunićom a je doposiaľ jedným z najznámejších príkladov dekonštruktívnej architektúry. Budovu tvoria kancelárie a na streche sa nachádza obľúbená reštaurácia.

FOTO: Ikonická Barcelona. Pozrite sa, ako vyzerá v lete!

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte