Jednou vetou

Freud otvoril dvere do podvedomia, pomáhali mu v tom aj drogy

Slávnym liečebným nástrojom Sigmunda Freuda sa stal gauč, na ktorom sa jeho pacienti mohli uvoľniť a slobodne rozhovoriť o svojich trápeniach.

autorská koláž hlavne.sk, Pinterest, Wikipedia

Pred osemdesiatimi rokmi zomrel muž, ktorý nám pomohol lepšie pochopiť dušu človeka. Na základných stavebných kameňoch, ktoré položil Sigmund Freud, stoja mnohí psychoanalytici dodnes.

Aj kúsok pozornosti môže zachrániť život! Takto odhalíte depresiu

Možno poznáte pojem „freudovské prerieknutie“, teda akúsi poruchu v reči, pamäti, či výkone nejakej činnosti, ku ktorej dochádza vtedy, keď vaše podvedomie (či už vo forme túžby, alebo myšlienkového procesu) naruší to, čo robíte vedome. Rakúšan Freud podobné chyby nenazval podľa seba, ale volal ich vo svojom rodnom jazyku „Fehlleistungen“, teda „chybné funkcie“.

Psychologička o násilí: Nevieme spracovať emócie!

Za tento, ale aj za mnohé ďalšie objavy z hlbín ľudskej duše vďačíme práve Sigmundovi Freudovi, neurológovi a zakladateľovi psychoanalýzy. Psychoanalýza je špeciálny rozhovor medzi pacientom a psychoanalytikom, ktorý má odhaliť poruchy v pacientovej psychike a pomôcť ich liečiť. Dvadsiateho tretieho septembra sme si pripomenuli osemdesiate výročie jeho smrti.

Behanie, plávanie, bicyklovanie: Podľa čoho si vybrať spôsob cvičenia

Sám Sigmund. | Foto: commons.wikimedia.org

Uvoľnite sa, prosím

Slávnym liečebným nástrojom Sigmunda Freuda sa stal gauč, na ktorom sa jeho pacienti mohli uvoľniť a slobodne rozhovoriť o svojich trápeniach. Istá spoločnosť na výrobu nábytku začala v štyridsiatych rokoch predávať špeciálne, Freudom inšpirované gauče určené na psychoterapiu. Chýbali im gombíky a vankúše, ktoré by inak rozptyľovali pacienta.

Fajčiari pozor! Toto sa s vaším telom stane už 20 minút po poslednej cigarete

O čosi menej známe je, že Freud úspešne začlenil do terapie svojho psa. Zistil, že keď je pes v miestnosti, pacienti sa ľahšie uvoľnia. Jeho poznámky boli neskôr použité pri objavovaní kinoterapie.

Aj únava sa môže stať chorobou. Pozor na varovné príznaky!

Freudov slávny gauč. | Foto: commons.wikimedia.org

Sláva ho nezaujímala

Freudove svetoznáme náhľady do psychiky a prežívania ľudského života zaujali ľudí aj v Hollywoode. Rastúci filmový priemysel chcel využiť jeho hlboké chápanie vnútornej mechaniky najvznešenejšej zo všetkých emócií – lásky. Šéf štúdia Metro-Goldwyn-Mayer prosil Freuda o komentár k niektorým scenárom – avšak neúspešne. Jediný raz, keď sa rakúsky psychoanalytik dostal blízko k filmom, bolo jeho pozorovanie Charlieho Chaplina. Postavu Tuláka považoval za náhľad do Chaplinovej „bezútešnej mladosti“.

Drogy, mier a muzika. Pred 50 rokmi sa mládež zišla na Woodstocku

Sláva a peniaze, ktoré mohol získať ho očividne nezaujali dostatočne na to, aby svoje bádanie využil na čisto komerčné účely. Freud však svojho času podľahol inej neresti. V dobe keď žil, boli niektoré dnes notoricky známe a zaznávané narkotiká relatívne bežne používané. Kokaín pomáhal Freudovi zahnať zlú náladu a hovoriť o veciach, ktoré by inak zostali ukryté v jeho podvedomí. Použil ho aj u niektorých svojich pacientoch. Neskôr však s užívaním kokaínu prestal, keďže ho príliš rozptyľoval.

September v Cinema City: Strach aj milý animák. Tieto filmy treba vidieť

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte