Furmanské preteky v Sobranciach opäť predstavia spoluprácu človeka s koňmi

Furmanské preteky, ktoré sú v Sobranciach už istou tradíciou, sa uskutočnia v nedeľu (20.8.) v lesoparku tamojších kúpeľov. V tomto roku pribudli do zoznamu TOP podujatí programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Spolupráca človeka s koňmi pri práci v lese má dlhoročnú tradíciu. Furmani a ich štvornohí zverenci si zmerajú sily v troch súťažných disciplínach, a to furmanský slalom, práca s drevom a silová súťaž.

Okrem toho je pre návštevníkov pripravený aj sprievodný program. Súťaž o najlepší furmanský guláš, vystúpenie folklórnych súborov Viničiar, Bežovčanky, Koňušane a Sobrančanky.

V popoludňajších hodinách vyhlásia tiež víťaza súťaže Najkrajší pár koní, o ktorom rozhodnú diváci v hlasovaní. Po ukončení poslednej súťažnej disciplíny bude tiež celkové vyhodnotenie Furmanských pretekov.

Sily si zmerajú i kuchári

Okrem furmanov a koní si cez deň vo varení špecialít zmerajú sily aj kuchári z rôznych krajín. Súťažiť budú o najlepšiu špecialitu z Ukrajiny, Poľska a Maďarska.

Pre deti sú prichystané tvorivé workshopy, ako plieskanie bičom, kováčska vyhňa či keramická dielnička. Na programe je tiež výstava fotopríbehov z regiónu, ale aj lesná pedagogika. Organizátori pripravili v podvečerných hodinách tiež koncert Kandráčovcov a kapely Freedeggs.

„Furmanské preteky sú presne tým, o čom by kultúrny turizmus mal byť – lákavou formou predstavujú a sprístupňujú modernému človeku tradičné remeslo,“ uviedla riaditeľka organizácie Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. Svojskú atmosféru furmanským súbojom podľa jej slov dodáva aj dejisko podujatia.

„Sobranecké kúpele sa spomínajú už v roku 1336 ako štyri Slané liečivé studne. Voda z tamojších prameňov je vysoko mineralizovaná, so zvýšeným obsahom sírovodíka. Za prvej Československej republiky im prischol názov Slovenské Karlove Vary,“ spomenula.

Môže vás zaujímať

Kráľovnou sobotného večera na Pohode 2019 bola Charlotte Gainsbourgová