Jednou vetou

Furmanské preteky v Sobranciach opäť predstavia spoluprácu človeka s koňmi

Furmanské preteky, ktoré sú v Sobranciach už istou tradíciou, sa uskutočnia v nedeľu (20.8.) v lesoparku tamojších kúpeľov. V tomto roku pribudli do zoznamu TOP podujatí programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita.

Spolupráca človeka s koňmi pri práci v lese má dlhoročnú tradíciu. Furmani a ich štvornohí zverenci si zmerajú sily v troch súťažných disciplínach, a to furmanský slalom, práca s drevom a silová súťaž.

Okrem toho je pre návštevníkov pripravený aj sprievodný program. Súťaž o najlepší furmanský guláš, vystúpenie folklórnych súborov Viničiar, Bežovčanky, Koňušane a Sobrančanky.

V popoludňajších hodinách vyhlásia tiež víťaza súťaže Najkrajší pár koní, o ktorom rozhodnú diváci v hlasovaní. Po ukončení poslednej súťažnej disciplíny bude tiež celkové vyhodnotenie Furmanských pretekov.

Sily si zmerajú i kuchári

Okrem furmanov a koní si cez deň vo varení špecialít zmerajú sily aj kuchári z rôznych krajín. Súťažiť budú o najlepšiu špecialitu z Ukrajiny, Poľska a Maďarska.

Pre deti sú prichystané tvorivé workshopy, ako plieskanie bičom, kováčska vyhňa či keramická dielnička. Na programe je tiež výstava fotopríbehov z regiónu, ale aj lesná pedagogika. Organizátori pripravili v podvečerných hodinách tiež koncert Kandráčovcov a kapely Freedeggs.

„Furmanské preteky sú presne tým, o čom by kultúrny turizmus mal byť – lákavou formou predstavujú a sprístupňujú modernému človeku tradičné remeslo,“ uviedla riaditeľka organizácie Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková. Svojskú atmosféru furmanským súbojom podľa jej slov dodáva aj dejisko podujatia.

„Sobranecké kúpele sa spomínajú už v roku 1336 ako štyri Slané liečivé studne. Voda z tamojších prameňov je vysoko mineralizovaná, so zvýšeným obsahom sírovodíka. Za prvej Československej republiky im prischol názov Slovenské Karlove Vary,“ spomenula.

Môže vás zaujímať

TECHNOLÓGIE: SpaceX poslala do vesmíru ďalších 58 družíc Starlink