Jednou vetou

Garfield má narodeniny, uhádli by ste, koľko má rokov?

Mňáááááu, milý Garfield! Všetko najlepšie k 40. narodeninám

autorská koláž hlavne.sk

Je to najznámejší a zároveň najpažravejší aj najlenivejší kocúr. Garfield má narodeniny! Všetkým deťom robí radosť už 40 rokov. Nie je domácnosť, ktorá by túto ryšavú šelmu nepoznala. Okrem komixu sa objavil v kreslenej rozprávke aj v 3D filme, či počítačových hrách. Miloval lasagne a neznášal pondelky. Možno aj preto má narodeniny v utorok :) Čo všetko o ňom viete?

Prvé číslo vydareného komiksu amerického karikaturistu Jima Davisa s názvom Garfield uzrelo svetlo sveta prvýkrát 19. júna 1978. Hlavnou postavičkou príbehu je hrdzavý, lenivý a navyše stále hladný kocúr Garfield.

Nenápadná. Takto nakupuje SuperStar

Americký karikaturista Jim Davis, ktorý vytvoril kreslený seriál Garfield, sa narodil 28. júla 1945 vo Fairmounte (Indiana, USA). Tu vyrastal na malej farme so svojím otcom, matkou, bratom a 25 mačkami. Davisovo detstvo na farme je obdobou života jeho seriálovej postavy.

Viac ako 260 miliónov čitateľov 2600 denníkov po celom svete sa denne zabáva nad Garfieldovými hláškami typu: „Bol by som radšej, keby sa rána začínali neskôr“, alebo „Radšej by som si chrochtal ako prasa, než by som pracoval“.

Boj o prezidenta – kandidovať by mali aj tieto postavičky

Okrem hlavného hrdinu, kocúra Garfielda, je ďalšou úsmevnou postavičkou v príbehu pes Odie. Tento malý naničhodník si robí čo chce. Neustále bezdôvodne šteká, hlúpo naráža do stien, napriek tomu mu jeho majiteľ všetko prepáči.

Článok pokračuje pod obrázkom

Pes Oddie, karikaturista Jim Davis a oslávenec Garfield (40) | foto: instagram

Dospelých čitateľov zase pobaví samotný majiteľ malých zvieracích nespratníkov Jon Arbuckle. Ten nemá u svojich domácich miláčikov žiadnu autoritu. S božskou trpezlivosťou znáša ich kanadské žartíky a takmer nikdy neupratuje chladničku, čo často vedie k vtipným situáciám. Nosí nevkusné extravagantné oblečenie a je zamilovaný do Garfieldovej veterinárky Lízy. Tá však jeho náklonnosti odoláva celé desaťročia.

Článok pokračuje pod obrázkom

Garfieldova najznámejšia poloha – na lenivca | foto: instagram

Smiešne a pútavé príbehy kreslených postavičiek si okamžite získali pozornosť detí, ktoré sa tešili na každý nový komiks, ktorý prinášali časopisy.

Bola to kočka už na strednej, len sa na to pozrite

Príbehom nezbedného Garfielda sa inšpirovali aj filmári. Najslávnejšie a najtučnejšie komiksové zviera, rozožratý kocúr Garfield (medzi jeho najväčšie dobrodružstvá patrí stretnutie s pavúkom, či dobývanie chladničky) sa starostilo pripravil aj na svoj filmový debut. V réžii Petra Hewitta sa z cynického hrdzavého chlpáča stala hviezda akčnej rodinnej komédie s názvom Garfield: The Movi (Garfield vo filme, 2004), keď spoločne s Jennifer Love Hewittovou zachraňoval psíka Odieho z rúk zlých únoscov.

Článok pokračuje pod obrázkom

Garfield a jeho obľúbený medvedík Pooky | foto: instagram

Na slovenské filmové plátna dorazilo aj druhé pokračovanie dobrodružstiev nenapraviteľného kocúra Garfielda v roku 2006. Obľúbený detský hrdina sa nedostal len na stránky časopisov a na plátna kín.

Bŕŕŕ – toto je známy sexsymbol? Spoznali by ste ho?

Organizácia North Shore Animal League v New Yorku sa v roku 2012 pochválila obrovským kocúrom. Volal sa tiež Garfield a rovnako ako známa kreslená karikatúra, tak aj on mal veľkú chuť do jedla. Po jeho odvážení boli zamestnanci skutočne prekvapení, keď sa váha zastavila na vyše 38 librách (vyše 17 kilogramov). Okamžite mu naordinovali nízkokalorickú diétu, aby sa prebytočných kíl zbavil.

Článok pokračuje pod obrázkom

Garfield, najradšej by uvítal ako darček kopu jedla | foto: instagram

V roku 2015 televízie obletela správa, že v Belehrade v Srbsku býva kocúr, ktorý sa volá ako najlenivejšia animovaná postavička. Podľa neoficiálnych informácií mal v tom čase Garfield 23 rokov, čo je neuveriteľných 108 ľudských rokov a stal sa tak najstarším kocúrom v Európe.

Garfield má 40 a stále dobre vyzerá | foto instagram

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte