Jednou vetou

VIDEO: Šikovná gorila, na ktorú sa len tak nezabudne

Ilustračné foto

pixabay.com

Gorilia samica Koko, ktorá vedela komunikovať ľudskou posunkovou rečou, uhynula v utorok v spánku v chovnej stanici v americkom štáte Kalifornia vo veku 46 rokov. Informovali o tom vo štvrtok agentúra AP a spravodajská stanica BBC s odvolaním sa na neziskovú organizáciu Gorilla Foundation.

Podľa vyhlásenia nadácie Koko ovládala vyše 1000 posunkov, pomocou ktorých sa dokázala dorozumievať. Inštruktori ju naučili verziu americkej posunkovej reči, ktorú podľa nich používala na vyjadrenie svojich myšlienok a pocitov.

Svet oslavuje deň korytnačiek, v SR je jediný pôvodný druh kriticky ohrozený

Gorila, o ktorej sa hovorilo, že má IQ medzi 75 a 95, chápala tiež význam zhruba 2000 anglických slov. Koko taktiež na seba pritiahla pozornosť, keď si ako domáce zviera adoptovala mačiatko.

Koko sa narodila v zoologickej záhrade v kalifornskom meste San Francisco. Posunkovú reč ju v roku 1974 začala učiť ošetrovateľka Francine Pattersonová v rámci projektu Stanfordovej univerzity.

Juhokórejský súd postavil mimo zákon zabíjanie psov pre mäso

„Koko sa ako ambasádorka všetkých goríl a ako ikona medzidruhovej komunikácie a empatie dotkla životov miliónov ľudí. Bude nám všetkým veľmi chýbať,“ uviedla vo vyhlásení nadácia, v ktorej chovnej stanici táto gorila prežila väčšinu svojho života.

Koko sa objavila v mnohých dokumentoch a dvakrát na titulnej strane časopisu National Geographic v rokoch 1978 a 1985.

Koko s hercom Robino Williamsom

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte