Jednou vetou

Herečke Emme Thompsonovej udelili titul dáma

Britská herečka Emma Thompsonová pózuje pred Buckinghamským palácom s vysokým vyznamenaním - Radom britského impéria v Londýne 7. novembra 2018

foto: TASR/AP

Britská herečka Emma Thompsonová si v stredu v Buckinghamskom paláci prevzala z rúk princa Williama titul dáma. "Poznám ho od jeho detstva, aj teraz sme sa spolu zabavili," povedala Thompsonová (59) novinárom ohľadom slávnostnej investitúry v Londýne, informovala stanica BBC.

Držiteľka filmových cien Oscar a BAFTA vyhlásila, že dostať titul dáma za prínos do dramatického umenia je „veľmi pekný pocit“. Na slávnostnom podujatí dostala Rad britského impéria kategórie MBE ďalšia herečka, Sarah Gordyová – prvá žena s Downovým syndrómom, ktorej sa dostalo tohto spoločenského ocenenia.

Spice Girls ohlásili na rok 2019 britské turné

Gordyová uviedla, že je „fantastické“ vrátiť sa opäť do Buckinghamského paláca, ktorý predtým navštívila ako ambasádorka charitatívnej organizácie Mencap. „Tvrdo som pracovala na tom, v čo verím. Chcela by som inšpirovať ďalších, aby verili v samých seba, najmä tých, ktorí majú Downov syndróm,“ povedala.

Thompsonová vyhlásila, že svoj titul hodlá využiť na to, aby upozornila na sociálne problémy v Británii. Sama sa označila za „zarytú feministku“ a „obhajkyňu ľudských práv“. Herečku sprevádzal v Buckinghamskom paláci jej manžel – herec Greg Wise – a ich dve deti Tindy a Gaia.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte