Jednou vetou

História vianočných stromčekov. Prečo si do obývačiek nosíme kus dreva?

Nazdobený stromček každoročne zdobí naše domovy. Prečo a kedy vznikla táto tradícia?

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Stromčeky sú neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. Pozastavili ste niekedy nad tým, prečo si uprostred tuhej zimy nosíme doprostred obývačiek kus dreva, ktorý vyzdobíme všemožnými pozlátkami? Tu je odpoveď!

Urobte si sviatočnú diskotéku: Najväčšie vianočné hity. Je medzi nimi aj ten Váš?

Celoročne zelené rastliny fascinovali našich predkov už pred tisíckami rokov. Verili, že ak si nimi počas dlhých zimných večerov vyzdobia domovy, sila, ktorá sa v nich ukrýva, ich ochráni pred čarodejnicami, zlými duchmi a chorobami.

Tichá noc oslavuje dvesto rokov! Aký je význam a pôvod vianočných kolied

Podobná náboženská symbolika sa uplatňovala aj v starovekých civilizáciách. Egypťania verili, že na zimný slnovrat, keď sa dni znova začínajú predlžovať a noci skracovať, boh Re – boh slnka víťazí nad chorobou. Na znak víťazstva života nad smrťou si domy zdobili zelenými palmovými listami.

Čosi podobné platilo u Rimanov s bohom poľnohospodárstva Saturnom, u Keltov, ba dokonca aj u škandinávskych Vikingov.

Kalendáre, vence a štyri nedele. Poznáte význam známych adventných tradícií?

Z výzdoby stromčeka sa tešia najmä deti. Škoda, že dočiahnu len do polovice. Foto: Pixabay.com

Poďte na výlet na rozprávkové vianočné trhy k našim susedom

Kresťanstvo a stromčeky

S príchodom kresťanstva došlo k potlačeniu rôznych pohanských tradícií spojených s oslavou zimného slnovratu. Sviatkami zimy sa stali Vianoce, spomienka na narodenie Ježiša Krista v mestečku Betlehem.

Pokiaľ vieme, prví, kto prišiel s nápadom vyzdobiť si na Vianoce domovy zelenými stromčekmi, boli Nemci asi v šestnástom storočí. Ich nápad sa však neujal bez akýchkoľvek komplikácií. Americkí osadníci napríklad v Novom Anglicku trestali všetky spôsoby oslavy Vianoc mimo náboženských bohoslužieb.

Aj kúsok pozornosti môže zachrániť život! Takto odhalíte depresiu

Aké sú vaše obľúbené ozdoby? Foto: Pixabay.com

Ešte neviete, čo budete čítať cez Vianoce? Tieto tipy vám sviatky určite spríjemnia

Takisto britský politik Oliver Cromwell brojil proti „pohanským tradíciám“, za ktoré považoval napríklad koledy a vianočné stromčeky. Podľa Cromwella nimi znesväcovali inak posvätné sviatky Kristovho narodenia.

Z herézy tradícia

Konzervatívnych Britov možno presvedčila kresba kráľovnej Viktórie a princa Alberta z roku 1846. Londýnske noviny ich spolu s ich deťmi ukázali pri vianočnom stromčeku. Viktória bola medzi bežnými ľuďmi tak populárna, že čokoľvek, čo zaviedla v paláci, sa stalo módou nielen v Británii, ale po celom svete.

Ku koncu devätnásteho storočia už stromčeky fičali vo veľkom. Hovorí sa, že Európania preferovali menšie dekorácie, kým Američania si domov radi nosili veľké stromiská, ktoré siahali od podlahy až po strop.

NÁŠ TEST: Zisťovali sme, na koľko Vás vyjde jedlo a pitie na vianočných trhoch

Kráľovná. Foto: Pixabay.com

Stíhate ešte pár dní: 8 filmov, ktoré sa tento mesiac oplatí vidieť!

Stromčeky dnes nájdeme všade – na námestiach, v kostoloch, na úradoch, v školách. Stali sa neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. Naši predkovia ich zdobili ovocím, medovníkmi a voskovými sviecami. My si potrpíme najmä na kvalitné svetlá, ktoré počas najkrajších sviatkov roka osvetlia naše domovy a prinesú tú pravú vianočnú atmosféru.

Pridajte sa k nám na Facebooku – NÁJDETE NÁS TU

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte