Jednou vetou

Hlavná cena Medzinárodného filmového festivalu zostáva doma

Ilustračné foto

Foto: Pixabay.com

Hlavná trofej už 66. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v San Sebastiáne - Zlatá mušľa - zostáva v usporiadateľskej krajine, a to vďaka snímke rodáka z katalánskej Girony Isakiho Lacuestu s názvom Entre dos aquas, ktorý v prenesenom slova zmysle hovorí o komsi, kto si márne hľadá miesto.

Medzinárodná odborná porota, ktorej predsedal v tomto roku oscarový americký filmár Alexander Payne, totiž rozhodla, že najlepším filmom súťažnej prehliadky v roku 2018 bol práve tento príbeh o súrodencoch rómskeho pôvodu, približujúci hyperrealistickým spôsobom ťažkosti spoločenskej integrácie mladého človeka prepusteného z väzenia.

Pre talentovaného režiséra je to už druhý triumf na podujatí v baskickom meste, po prvý raz tu Zlatú mušľu získal za film Los Pasos dobles (Dvojité kroky) pred siedmimi rokmi. Teraz sa stal tak celkove iba šiestym filmárom, ktorému sa takýto kúsok vydaril na tejto festivalovej prehliadke. Striebornú mušľu za najlepšiu réžiu získal argentínsky filmár
Benjamin Naishtat za snímku Rojo (Červený) odohrávajúcu sa v latinskoamerickej krajine v období pred vojenským pučom v roku 1976.

Predstaviteľ hlavnej postavy tejto snímky Darío Grandinetti si odniesol z festivalu cenu za najlepší mužský herecký výkon. Trofej za najlepšiu kameru patrí Pedrovi Soterovi za rovnakú produkciu. Pia Tjeltová z Nórska získala za kreáciu v švédskom filme Blind Spot, ktorý nakrútila režisérka Tuva Novotny, cenu za najlepší ženský herecký výkon.

Tipy na chutné jedla s polovičným množstvom kalórií. Vyskúšajte zdravé chute

Cenu za najlepší scenár udelili Paulovi Lavertymu z Veľkej Británie za predlohu snímky Yuli o legendárnom kubánskom tanečníkovi Carlosovi Acostovi. Čestné ceny Donostia za celoživotný prínos svetovej kinematografii udelili organizátori v tomto roku britskej herečke Judi Denchovej, jej americkému kolegovi Dannymu DeVitovi a japonskému režisérovi Hirokazu Kore’edovi.

Aj tentoraz prilákalo podujatie v San Sebastiáne, ktoré otvorili 21. septembra a ktoré vyvrcholilo 29. septembra, množstvo hviezd strieborného plátna, medzi ktorými boli popri laureátoch čestných cien napríklad aj Bradley Cooper, Robert Pattinson či Ryan Gosling.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte