Jednou vetou

Hotová epidémia! Počet diabetikov neustále rastie

Najdôležitejším slovom v súvislosti s diabetom je prevencia.

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Západný štýl života prináša hneď niekoľko negatív. Jedným z nich je dramatický nárast počtu ľudí s cukrovkou. Kým diagnostikovaných diabetikov bolo v roku 2001 na Slovensku len 4,9, v roku 2010 tento podiel stúpol na 6,3 percenta. A ani v ďalších rokoch sa stúpajúci trend nezastavil.

Chcete jesť zdravo a zároveň neskrachovať? Pozrite si našich 7 tipov!

Štatistika z minulého roka hovorí, že na Slovensku sa na cukrovku lieči 354 726 ľudí, z toho 165 285 mužov a 189 441 žien. Väčšina z nich sa liečil na diabetes 2. typu. Až 90 % týchto pacientov má 45 a viac rokov.

Nestíha sa poriadne najesť. Pozrite sa, na čo dostala Adela chuť

Na diabetes 1. typu, ktorý je autoimunitným ochorením, sa liečilo 27 108 osôb, z toho 1369 tvorili deti do 14 rokov. Spôsobuje ho nesprávna reakcia imunitného systému, ktorá vedie k ničeniu vlastných buniek pankreasu – podžalúdkovej žľazy produkujúcej hormón inzulín.

Džúsy verzus sladené nápoje. Sú naozaj zdravšie?

Oveľa väčší problém prestavuje diabetes 2. typu. Veľmi často je spájaný s obezitou, ktorá vyvoláva tzv. inzulínovú rezistenciu – telo má síce dostatok inzulínu (aspoň na začiatku ochorenia), ale tento inzulín má v tele omnoho slabší účinok, ako by bolo potrebné.

Mária Čírová o svojom trápení: „Hrať na klavír som bola nútená. Chcela som sa hrať s deťmi.“

Príčina a dôsledok. Foto: Pixabay.com

Pridajte sa k nám na facebooku – NÁJDETE NÁS TU

Výsledkom porúch funkcie inzulínu je narušenie spracovania cukrov. Z krátkodobých následkov možno spomenúť zvýšený pocit smädu, nadmerné močenie, riziko straty vedomia a upadnutia do kómy. Z dlhodobých následkov treba upozorniť na poškodenie ciev, obličiek, sietnice oka a nervového systému.

Mýty a fakty o alkohole. Už jeden pohárik môže narobiť obrovské problémy

Domasedi

Najdôležitejším slovom v súvislosti s diabetom 2 typu je prevencia. Napriek názvu „cukrovka“ nestačí, ak vo svojom jedálničku obmedzíme sladké jedlá a nápoje. Aby sme sa vyhli diabetu, musíme okrem stravovania veľmi vážne prehodnotiť aj ďalšie aspekty života.

Choroby, ktoré nám ničia srdcia a cievy. Takto to môžete zmeniť

Pohyb je základom prevencie diabetu. Foto: Pixabay.com

November ´89: Vypočujte si, ako ho vnímajú hudobníci

Sedavá západná civilizácia potrebuje omnoho viac pohybu. Naši predkovia nezvykli vysedávať celé dni pri ohni a debatovať o počasí. Ak chceli prežiť, museli sa hýbať, zápasiť a vybojovať si každý ďalší deň na tomto svete. Tomu sú prispôsobené aj naše telá.

Prevencia, prevencia, prevencia

Hodina pohybu denne, najlepšie na čerstvom vzduchu, nemôže byť nedosiahnuteľným snom, ale musí sa stať zlatým štandardom. Snáď tomu raz bude prispôsobený aj pracovný čas a profesionálne vyťaženie väčšiny ľudí.

Bolieva Vás hlava? V týchto prípadoch radšej navštívte lekára

Tuk v oblasti brucha je najhorší. Foto: Pixabay.com

VIDEO: Reklamy, ktoré pobavia. Takto nás lákali kedysi automobilky

Akúkoľvek nadbytočnú hmotnosť treba zhodiť. Tukové tkanivo uložené v oblasti brucha je tichým zabijakom, ktorého neradno podceňovať, a treba sa ho čo najskôr zbaviť! Dopomôže vám k tomu vyvážená strava bohatá na vlákninu, vitamíny, minerály a s nízkym obsahom „rýchlych“ cukrov (sladkosti, sladené nápoje).

Ak cukrovku už máte, poraďte sa so svojím lekárom, ako ju čo najlepšie kontrolovať, aby ste sa v dohľadnej budúcnosti vyhli vážnym komplikáciám. Ak ňou ešte netrpíte, tak pamätajte – nič nie je dôležitejšie ako prevencia!

Moderné umenie? Takúto sumu zaplatili za obraz vytvorený počítačom

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte