Jednou vetou

Hranie počítačových hier môže deťom škodiť, ale prináša aj pozitíva

Viete aké hry hrávajú vaše ratolesti? Hranie počítačových hier môže byť pre nich aj prospešné

autorská koláž hlavne.sk

Napriek tomu, že počítače dnes používame na všetky možné i nemožné činnosti, jedna z nich zostáva populárnou už desiatky rokov. Hranie hier. Existuje však dôležitá otázka: Sú počítačové hry dobré pre nás a pre naše deti? Vyjadrite svoj názor aj v ankete na konci článku.

Za mimoškolské aktivity detí zaplatia rodičia priemerne 120 eur ročne

Za prvú počítačovú hru možno považovať „Spacewar!“ teda „Vesmírnu vojnu!“ z roku 1962. Išlo v nej o súboj dvoch vesmírnych lodí ovládaných hráčmi na náhodne generovanom hviezdnom pozadí.

Pridajte sa k nám na facebooku

Neexistoval takzvaný singleplayer, teda hra jedného hráča, lebo primitívnym počítačom nezostal dostatok výpočtovej kapacity na to, aby vytvorili hru a zároveň ovládali druhú loď.

Kašle vláda na vysokoškolské internáty?

Odvtedy sa síce veľa zmenilo – hry dnes vyzerajú na nerozoznanie od skutočného sveta, majú prepracované príbehy, ktoré vtiahnu hráčov do novej reality, ale princíp zostáva rovnaký. Oddýchnuť si, zabaviť sa a využiť pritom najmodernejšie technológie pre čo najlepší zážitok z hrania.

Hry pre viac hráčov môžu rozvíjať sociálne zručnosti detí. Foto: Pixabay.com

Riziká nadmerného hrania

Nadmerné hranie počítačových hier škodí tak deťom, ako i dospelým. Ale najmä u detí je dôležité dávať pozor na to, aby si vytvorili čo najzdravšie návyky.

Amerika sa musí pripraviť na boj vo vesmíre, tvrdí Trump

Presedieť celý deň pred počítačom znamená jednu zásadnú vec – dieťaťu nezostáva čas na športovanie, či iné aktivity mimo domu. Vystavuje sa riziku detskej obezity, ktorá môže pretrvávať do dospelosti a skomplikovať život, napríklad zvýšenou pravdepodobnosťou výskytu ochorení srdca a ciev.

Koľko času presedíte pred obrazovkou? Foto: Pixabay.com

Odborníci odporúčajú, aby rodičia dávali pozor na to, nech deti obmedzia čas pred obrazovkami (čo zahŕňa televíziu, počítač, smartfón, tablet a všetky videohry) na maximum dvoch hodín denne.

Existujú aj dobré hry

Jedným zo spôsobov, ako skombinovať zábavu pri videohrách s pohybom, sú nové hry, ktoré zahŕňajú snímanie tela pohybovými senzormi. Za podobný výdobytok moderných technológií si však priplatíte, keďže treba investovať do lepšej hracej konzoly.

Deti zo sociálne slabších rodín môžu získať príspevok na školské pomôcky

Kreatívne hry rozvíjajú mysle detí. Foto: Pixabay.com

V súčasnosti sú populárne aj rôzne edukačné hry. Niektoré možno nájsť na stránke NASA. Populárna je hra Whyville s virtuálnym svetom, ktorý ponúka množstvo zaujímavých edukačných aktivít pre deti od 8 do 14 rokov.

Výhody a nevýhody

Tu však benefity hrania počítačových hier nekončia. Logické hry, hry s hádankami a strategické hry pomáhajú rozvíjať myslenie a zlepšovať schopnosť riešiť problémové situácie. Ďalšie hry môžu vycibriť koordináciu rúk a očí, ako aj jemnú motoriku, plánovacie či manažérske schopnosti a multitasking.

Deti na základnej škole priemerne dostávajú 21 eur mesačne

Pri výbere hier pre vaše ratolesti zároveň dávajte pozor na to, aké hodnoty so sebou hra nesie, či náhodou neodmeňuje hráčov za násilné, agresívne správanie a podobne. Veľkým rizikom je aj vznik závislosti.

Akú hru hrávate vy a vaše deti? Foto: Pixabay.com

Ako často hrávate počítačové hry?

Loading ... Loading ...

Chcem dostávať pravidelne novinky – Newsletter

Môže vás zaujímať

Festival Malý Žákovic priniesol pohodovú atmosféru, vystúpili Hex, Para i Bez ladu a skladu