Jednou vetou

Hudobný svet v šoku: Avicii je mŕtvy (28)

Tim Bergling, profesionálne známy ako Avicii, bol švédsky DJ, remixér a hudobný producent

foto: facebook

Švédskeho dídžeja a producenta známeho pod menom Avicii (Tim Bergling) našli vo štvrtok mŕtveho v ománskom hlavnom meste Maskat. Informovala o tom v piatok podvečer agentúra AP s odvolaním sa na hudobníkovu publicistku Dianu Baronovú. Avicii, vlastným menom Tim Bergling, mal 28 rokov.

Avicii, jeden z najúspešnejších dídžejov súčasnosti, tvoril predovšetkým modernú elektronickú tanečnú hudbu. Medzi jeho najznámejšie hity patria Wake Me Up, You Make Me, Hey Brother či Lonely Together, v ktorom účinkuje i Rita Ora. Avicii získal počas svojej kariéry dve ceny MTV Music Awards, jedno ocenenie Billboard Music Award a dvakrát bol nominovaný na cenu Grammy. Jeho smrť prišla iba niekoľko dní po tom, ako ho nominovali na Billboard Music Award za jeho poslednú nahrávku, ktorou je EP s názvom Avíci (01), vydané vlani v auguste.

Problémy už v minulosti

Stanica Sky News uvádza, že Aviciiho sužovala akútna pankreatitída, ktorú čiastočne zapríčinilo nadmerné požívanie alkoholu. Po tom, ako mu v roku 2014 vyoperovali žlčník a apendix, hudobník v snahe zotaviť sa zrušil sériu vystúpení. V roku 2016 prestal permanentne koncertovať a sústredil sa len na prácu v štúdiu.

Spolupracoval s veľkými hviezdami

Avicii bol na hudobnej scéne od roku 2006. Spolupracoval s interpretmi ako Madonna, Coldplay, Robbie Williams, Wyclef Jean či David Guetta. Boj jedným z mála dídžejov, ktorí dokázali vypredať aj veľké koncertné arény. Príčinu jeho úmrtia bezprostredne neoznámili. Zástupcovia zosnulého umelca podľa stanice BBC vyhlásili, že nebudú v tomto ohľade zverejnené už žiadne ďalšie oficiálne vyhlásenia.

Pozrite sa, kto prišiel na návštevu k susedom – veď to je…

Kolegovia z branže mu na sociálnych sieťach v piatok podvečer vzdali poctu a zverejnili svoje spomienky na spoluprácu s ním. David Guetta:

Something really horrible happened. We lost a friend with such a beautiful heart and the world lost an incredibly…

Posted by David Guetta on 20. apríl 2018

DJ Tiesto bol správou o úmrtí Aviciiho šokovaný:

Words can not describe how I feel right now..I am gonna miss you brother ❤️

Posted by Tiësto on 20. apríl 2018

DJ Hardwell sa poďakoval za skvelú inšpiráciu pri tvorbe hudby:

Just can’t believe this, I’m gonna miss you so bad. From your first show where we played together, to all the amazing…

Posted by Hardwell on 20. apríl 2018

 

Toto je jeden z jeho veľkých hitov, známy aj z našich rádií:

S týmto hitom to všetko Avicii naštartoval:

Avicii bol kráľom tanečnej hudby:

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte