Jednou vetou

Inšpirácia pre naše železnice? Toto robia Japonci úplne bežne!

Najrýchlejšie vlaky na svete, japonské Shinkansen

illustračné foto: wikimedia.org

Toto by ste asi v našich končinách márne čakali. Japonci sú veľmi dochvíľni a možno aj presnejší ako povestné švajčiarske hodinky. Vlak vyrazil o 24 sekúnd skôr ako mal a hneď sa železnice vo veľkom ospravedlňujú. Nezvyčajné gesto japonských železníc tak môže byť inšpiráciou pre ostatných prepravcov. Čo sa vlastne stalo?

„Prepáčte, že dodržiavame grafikon“

Vedenie Západnej japonskej železničnej spoločnosti (JR West) sa oficiálne ospravedlnilo verejnosti, lebo jej rýchlik nedávno odišiel zo stanice Notogava o 24 sekúnd skôr, než mal. Opustil ju namiesto 7:12 h už o 7:11:35 h. Sprievodca sa zrejme zle pozrel na hodinky a zatvoril dvere na vozňoch. Uviedlo to vedenie dopranej spoločnosti v informácii pre verejnosť.

FOTO: Záhorím jazdili historické vozidlá spred roku 1960

„Svojim cestujúcim sa veľmi ospravedlňujeme a budeme sa usilovať, aby sa niečo podobné už neopakovalo,“ uvádza sa v ospravedlnení, na ktoré sa odvolal japonský denník Asahi.

Slušnosť na dennom poriadku

Japonci sú až chorobne posadnutí dodržiavaním presnosti odchodov a príchodov aj vlakov. Vlani v novembri sa vedenie železničnej spoločnosti v regióne Tokia ospravedlnilo za to, že jeho Cukuba Express opustil stanicu o 20 sekúnd skôr.

Nové vlakové spojenie ponúka bežné cestovanie aj výborný tip na výlety

Americký bloger Casey Baseel, ktorý žije v Japonsku, napísal, že tieto ospravedlnenia železničných spoločností v krajine nie sú ničím výnimočným. Japonci prichádzajú na nástupištia ihneď po pristavení vlaku k nástupišťu.

Úsilie dodržiavať presnosť príchodu vlakov však môže mať aj tragické následky. V roku 2005 sa vlak vykoľajil a pri nešťastí zahynulo viac ako 100 osôb len preto, že rušňovodič chcel dobehnúť 90-sekundové meškanie. Výrazne prekročil povolenú rýchlosť a súprava vyletela z koľaje.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte