Jednou vetou

Instagram cenzuroval Madonnu za šírenie dezinformácií

Služba Instagram zakročila proti speváčke Madonne

Foto: SITA

Sporné video o koronavíruse zo speváčkinej stránky neskôr zmizlo, kritike sa ale nevyhla.

Služba Instagram zakročila proti speváčke Madonne, ktorá na svojom účte zdieľala video o konšpiračnej teórii súvisiacej s koronavírusom. Interpretka, ktorá má na konte zopár kontroverzných vyjadrení o víruse, vo svojom príspevku tvrdila, že vakcína na COVID-19 už existuje, ale je skrytá, aby „mohli boháči bohatnúť“. Instagram video rozmazal, označil ho popiskom „falošné informácie“ a zároveň presmeroval používateľov na webstránku, ktorá vyvracia tvrdenia v ňom.

Podľa Instagramu označenie jej videa skomplikovalo používateľom ho nájsť, pretože ho prefiltrovalo z navrhovaných príspevkov a znížilo jeho viditeľnosť.

Video neskôr z Madonninej instagramovej stránky zmizlo, no pred jeho zmazaním sa fanúšikovia obrátili na speváčku s kritikou. Okrem iných naň zareagovala aj speváčka Annie Lennox, ktorá to označila za „úplné bláznovstvo“. „Nemôžem uveriť, že podporuješ toto nebezpečné šarlatánstvo. Snáď tvoju stránku hackli a ty sa to chystáš vysvetliť,“ uviedla interpretka.

Video ukazovalo skupinu America’s Frontline Doctors, ktorá reční pred americkým najvyšším súdom počas podujatia organizovaného iniciatívou Tea Party Patriots Action. V klipe hovorí lekárka Stella Immanuel z Houstonu, ktorá tvrdí, že úspešne vyliečila 350 pacientov s koronavírusom hydroxychlorochínom a lieči aj ďalších. Sociálne siete Facebook a Twitter už video odstránili a označili ho za dezinformáciu, syn amerického prezidenta Donald Trump Jr. dostal za jeho zdieľanie od druhej menovanej zákaz tweetovať na 12 hodín.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte