Jane Fonda, žijúca legenda strieborného plátna, oslavuje veľké jubileum

Herečka oslavuje neuveriteľných 80 rokov

zdroj : TASR, foto : Facebook

Americká herečka Jane Fonda patrí už desaťročia k výrazným hollywoodskym filmovým hviezdam. Vo štvrtok 21. decembra sa dvojnásobná držiteľka Oscara dožíva životného jubilea 80 rokov. Počas svojej dlhoročnej kariéry sa stala symbolom americkej krásy, vášnivého života, slobody a nonkonformizmu.

Z doterajších siedmich nominácii na Oscara sa jej prestížnu zlatú sošku podarilo získať zatiaľ dvakrát (1972, 1979). Popri obdivuhodnej umeleckej dráhe sa Jane Fonda realizuje aj ako politická aktivistka, spisovateľka, hovorkyňa feministického hnutia a producentka.

Narodila sa 21. decembra 1937 v americkom New Yorku ako dcéra slávneho herca Henryho Fondu. Spolu s mladším bratom Petrom Fondom, ktorý sa tiež úspešne presadil na filmovom plátne, patrí do známeho hereckého rodu. Detstvo strávila na otcovej farme v Kalifornii, keď však ako 15-ročná tragicky stratila matku, vyrastala u svojej babičky v štáte Connecticut.

Študovala hru na klavír na elitnej vyššej škole Vassar College v New Yorku a neskôr maliarstvo v Paríži. Aj cez počiatočný nezáujem o herectvo už ako 17-ročná účinkovala v amatérskom divadle.

Kariéru začala ako profesionálna modelka

V roku 1958 absolvovala hereckú prípravu v známom hereckom štúdiu Actors Studio v New Yorku u Lee Strasberga. V roku 1960 debutovala na divadelnom Broadwayi v šou „Bolo to malé dievča“ a zároveň sa prvý raz objavila na filmovom plátne ako hrdinka komédie Tall story.

Postavy, ktorým herečka prepožičala pred kamerou svoju tvár, boli predovšetkým rôzne typy rebelantských, energických a uvedomelých hrdiniek, s ktorými má sama predstaviteľka mnoho zhodných rysov.

Medzi vtedajšie sexsymboly sa v druhej polovici 60. rokov zaradila najmä vďaka hlavnej úlohe v sci-fi filme Barbarella (1968). V roku 1970 si Jane Fonda získala uznanie vďaka prvej nominácii na Oscara za úlohu v dráme Sydneyho Pollacka They Shoot Horses, Don’t They? (Kone sa tiež strieľajú, 1969), v ktorej stvárnila postavu Glorie Beattyovej, účastníčky tanečného maratónu.

V roku 1972 jej už Cena Akadémie za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe neunikla. Odniesla si ju za pôsobivé stvárnenie newyorskej prostitútky Bree Danielsovej v kriminálnej dráme Klute (1971). Druhého Oscara si prevzala v roku 1979 za výkon v romantickej vojnovej dráme Coming Home.

V roku 1990 sa zdalo, že s kariérou herečky nadobro skončila. K filmu sa vrátila až o 15 rokov neskôr v romantickej komédii Monster-in-Law (Diabolská svokra, 2005). Jej filmografiu dopĺňajú napríklad aj úspešné snímky The Butler (Komorník, 2013), Fathers and Daughters (Otcovia a dcéry, 2015) alebo La Giovinezza (Mladosť, 2015).

V roku 2007 sa Jane Fonda stala držiteľkou prestížnej Zlatej palmy, ktorú jej udelili na Medzinárodnom filmovom festivale vo francúzskom Cannes za celoživotné dielo, mimoriadne herecké kvality a spoločenskú angažovanosť. V septembri tohto roku si spolu s kolegom Robertom Redfordom prevzala čestné ocenenie Zlatý lev na Medzinárodnom filmovom festivale v talianskych Benátkach.

Môže vás zaujímať

FOTO: Prvé darčeky pod stromček? Boris Farkaš vyrazil do obchodov