Jednou vetou

Janko Lehotský ako ho nepoznáte: odhalenie ponúka Šarišská galéria

Známy hudobník sa okrem spevu venuje aj inej umeleckej činnosti, a to už viac ako 10 rokov

foto: TASR

Skladateľ, hudobník a spevák Janko Lehotský sa prešovskému publiku predstavuje aj ako výtvarník. V Šarišskej galérii v Prešove otvorili vo štvrtok podvečer za prítomnosti umelca jeho výstavu nazvanú Janko Lehotský/Moje druhé ja, ktorú si návštevníci môžu pozrieť do 25.marca.

Prezentuje na nej kamene, kôru stromov a drevo, ktorým, ako sám povedal, „po malom zásahu vdýchol novú podobu“. Vernisáž mala aj hudobnú časť, návštevníkom zahral a zaspieval niekoľko pesničiek zo starého aj nového repertoáru.

Lehotský sa výtvarnej tvorbe venuje viac ako desať rokov, ale vníma to skôr ako zábavu. Na úplnom začiatku to bola maľba, neskôr začal objavovať zaujímavé tvary v prírodných materiáloch. Drevo alebo kameň dotvára farbou, rezom, pričom na zdôraznenie detailu využíva ich prirodzenú štruktúru.

Na prešovskú výstavu vybral figurálne motívy, z ktorých vyskladal série artefaktov

Objekty, ktoré posunul na úroveň drobných umeleckých diel, vytvoril za posledných šesť až sedem rokov. Niektoré kamene sú aj na fotografiách. Pre svoju tvorbu potrebuje suché stromy, ktoré musia byť aj 200 rokov staré s popraskanou kôrou.

„Inšpirácia potom príde sama, je to, ako keď hráte blues. Kôra je základ, potom je tu zaujímavé rozvetvenie dreva a celok je tak jedinečný. Na začiatku neviem, čo z toho vznikne a v tom je to úžasné napätie. Niekedy to spracujem na prvý šup a inokedy z toho vznikne niečo úplne iné, ako som to videl na začiatku. V tom je drevo prekvapujúce,“ povedal umelec.

Kamene nachádza na štrkoviskách, hlavne pri Dunaji

Zväčša na nich iba jemne zvýrazní to, čo tam vidí svojimi očami. Na krku mu však visí kamienok, ktorý ho upútal svojím tvarom v Egypte. Drevo považuje za krehký materiál, ktorý sa môže zlomiť. Pri jeho dotváraní mu musí venovať väčšiu pozornosť.

Pre Janka Lehotského je umenie mnohorakým spôsobom vyjadrenia. Okrem hudby a výtvarného umenia mu je blízky aj film, vďaka synovi, ktorý je filmovým režisérom. Lehotského mama bola baletná majsterka, sám študoval tanec. Jeho otec bol hercom.

Môže vás zaujímať

Instagram cenzuroval Madonnu za šírenie dezinformácií