Jednou vetou

Japonský cisár Akihito sa dožíva 85 rokov

Japonský cisár Akihito a cisárovná Mičiko

foto: TASR/AP

V tradičnom počítaní nástupníctva cisárov v Japonsku je cisár Akihito 125. japonským panovníkom. V poslednú adventnú nedeľu - 23. decembra - sa cisár dožíva životného jubilea 85 rokov.

Je jediným panovníkom s titulom cisár na svete. Cisár Akihito je prvým japonským cisárom, ktorý nie je považovaný za božského. Jeho otec sa totiž v deklarácii z roku 1946 vzdal výsady, že jeho moc pochádza od boha.

Od konca druhej svetovej vojny je japonský cisár iba nominálnou hlavou štátu. Podľa japonskej ústavy z roku 1947 je cisár „symbolom štátu a jednoty národa, odvodzujúc svoje postavenie od vôle ľudu, ktorý je nositeľom suverenity“.

Hviezdy spomínajú: Aké sú ich najkrajšie Vianoce?

Cisár v Japonsku nemá žiadnu zákonodarnú, výkonnú ani súdnu moc, jeho povinnosti v štátnych záležitostiach sú formálnej a protokolárnej povahy.

Na návrh a so súhlasom vlády vymenúva predsedu vlády zvoleného parlamentom a predsedu najvyššieho súdu dezignovaného vládou, vyhlasuje zmeny ústavy a zákonov, podpisuje poverovacie listiny veľvyslancom a ministrom a podobne. Cisára oficiálne oslovujú Jeho cisárske veličenstvo.

Akihito sa narodil 23. decembra 1933 v Tokiu. Vyrastal ako korunný princ na cisárskom dvore v zajatí tradícií. Prelom v jeho výchove po ukončení druhej svetovej vojny spôsobil príchod americkej učiteľky Elizabeth Grayovej-Viningovej, ktorá mala otvoriť princovi okná do sveta a učila ho aj anglický jazyk. Hoci ho vyučovala len počas štyroch rokov, hlboko ho ovplyvnila.

Študoval aj politológiu vedy na Univerzite Gakušúin v Tokiu. Na rozdiel od ostatných členov rodiny nikdy neprijal vojenskú hodnosť. Od svojho narodenia bol korunným princom, ale tento titul mu oficiálne udelili 10. novembra 1952.

Americká učiteľka Elizabeth Grayová-Viningová bola jediným zahraničným hosťom na jeho svadbe v roku 1959.

Akihito si ako prvý zobral manželku neurodzeného pôvodu – Mičiko – a čiastočne prispôsobil svoj život západnému štýlu. Spolu majú tri deti: dvoch synov a dcéru, ktorá po svadbe s neurodzeným mužom opustila palác.

Zomrela herečka Jana Štěpánková, známa zo seriálu Nemocnica na okraji mesta

Japonským cisárom sa Akihito stal 7. januára 1989 po úmrtí svojho otca cisára Hirohita. K oficiálnej ceremónii došlo v cisárskom paláci v centre Tokia 12. novembra 1990 po stanovenom období oplakávania smrti predošlého vládcu.

Cisár Akihito v tradičnom odeve z hodvábu vtedy za prítomnosti množstva dvoranov absolvoval obrad vďakyvzdania za novú úrodu ryže. Od nástupu na trón sa cisár snažil priblížiť k japonskému ľudu. So svojou manželkou navštívili všetky japonské prefektúry a ďalšie krajiny sveta.

Cisárovi vo februári 2012 zaviedli bypass. Počas cisárovej hospitalizácie prevzal za Akihita panovnícke povinnosti jeho syn, korunný princ Naruhito. V netradičnom príhovore k národu cisár v auguste 2016 naznačil želanie abdikovať.

Zdôvodnil to obavami, že jeho vek a zdravotný stav môžu začať obmedzovať jeho schopnosť plniť si povinnosti.

Japonský zákon riešiaci cisárovo odstúpenie z trónu pochádza ešte z roku 1947. Je založený na ústave z 19. storočia, ktorá zakazovala cisárovi abdikáciu ako potenciálne riziko pre politickú stabilitu.

Japonský parlament 9. júna 2017 vyplnil želanie cisára Akihita a schválil návrh zákona umožňujúci monarchovi abdikovať. Zákon o abdikácii platí len pre Akihita a jeho nasledovníkom neumožní, aby jeho príklad nasledovali.

TIP: Gazdinky nestíhate? Toto napečiete na sviatočný stôl hneď

Japonský premiér Šinzó Abe oficiálne 1. decembra 2017 potvrdil rozhodnutie cisárskej rady, na základe ktorého cisár Akihito abdikuje 30. apríla 2019. Stane sa tak prvým japonských panovníkom za približne 200 rokov, ktorý sa vzdá trónu.

Akihito bude prvým cisárom za približne 200 rokov, ktorý sa vzdá trónu. V roku 1817 tak urobil cisár Kokaku.
Jeho starší syn, korunný princ Naruhito, nastúpi na trón o deň neskôr, 1. mája 2019. Toto rozhodnutie padlo na zasadnutí Cisárskej rady, zloženej z politikov, súdnych predstaviteľov a členov cisárskej rodiny.

Špeciálny cisársky trón, ktorý použijú pri korunovácii nového japonského cisára Naruhita, priviezli do Tokia v septembri 2018 zo starobylého cisárskeho paláca v meste Kjóto s vyše ročným predstihom.

Trón nazývaný Takamikura bude použitý na slávnostnom obrade v októbri 2019, keď Naruhito oficiálne oznámi svoje nástupníctvo.

Zdobenú konštrukciu s baldachýnom, vysokú 6,5 metra a vážiacu osem ton, naposledy využil v roku 1990 Akihito a odvtedy bola ukrytá v paláci v Kjóte na ostrove Honšu. Naruhito sa stane 126. cisárom jednej z najstarších monarchií na svete.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte