Jednou vetou

Jitka Zelenková oslovuje poslucháčov svojím zamatovým hlasom 50 rokov

Jitka Zelenková

Foto: repro foto lidovky.cz

Speváčka Jitka Zelenková je stálicou českej populárnej hudby. Svojím zamatovým hlasom oslovuje poslucháčov už takmer päť desiatok rokov. Na konte má 17 radových a výberových albumov. Tohtoročné leto speváčka zasvätí príprave a nahrávaniu nového štúdiového albumu. S ním má ambíciu osloviť poslucháčov osobitým zvukom, ktorý ponúkne intímnu náladu šansónu s popom, trochou swingu a čiastočne aj jazzu. V niekoľkých duetách nebudú chýbať ani zaujímaví hostia.

„Album, na ktorý sa naozaj veľmi teším už len preto, že som jeho dramaturgickej príprave venovala takmer dva roky, vyjde v Supraphone v októbri a bude obsahovať prevažne slávne americké songy, doplnené i o niekoľko pôvodných skladieb, ktoré sú v absolútnom súznení s tými svetovými. Zložili mi ich Antonín Gondolán a Lev Rybalkin. Autormi textov sú Eduard Krečmar, Michael Prostějovský a niektorým piesňam sme ponechali ich pôvodné české texty, napríklad od Jiřího Suchého či Jiřiny Fikejzovej. Na albume budem mať i jednu nádhernú portugalskú pieseň od Salvadora Sobrala, ktorá zvíťazila vo vlaňajšom Eurovision Song Contest a uchvátila publikum. Urobilo mi radosť, že sme od Sobralovho vydavateľa dostali práva na realizáciu českej verzie piesne Amar pelos dois, ktorú pre mňa prebásnil Eduard Krečmar,“ uviedla pre médiá speváčka.

Čítajte viac: Billy Barman uviedli nový album, Polemic oslavuje tridsiatku

Leto je, samozrejme, predovšetkým obdobím, kedy je možné si na chvíľu odpočinúť od bežného kolotoča povinností. Jitka Zelenková na otázku, akú bude mať tento rok dovolenku, odpovedala s úsmevom: „Teším sa, že popri nahrávaní albumu si stihnem zájsť aj do mojej milovanej Třeboně. Pár dní strávim v Maďarsku a bodkou za mojou letnou dovolenkou by mala byť Kréta. Môže sa ale stať, že z časových dôvodov Krétu nestihnem, pretože okrem nového albumu mám veľa organizačných povinností s prípravou koncertu, ktorý nielenže predstaví pesničky z nového CD, ale bude tiež oslavou môjho päťdesiatročného pôsobenia na hudobnej scéne.“

VIDEO – Pamätáte si na pesničku Jitky Zelinkovej?

Môže vás zaujímať

Slovenská filharmónia pozýva do digitálnej koncertnej siene